Wydawca treści
Turystyka w pilskich lasach
Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile są idealnym miejscem dla amatorów turystyki rowerowej, konnej, pieszej i wodnej. Decyduje o tym bardzo duża lesistość tego regionu, rzeki, liczne jeziora i zróżnicowane ukształtowanie terenu. Piękno tutejszych krajobrazów i czyste powietrze stanowią doskonałe warunki do odpoczynku od zgiełku miasta.
Przemierzając udostępnione przez leśników szlaki i ścieżki edukacyjne, można nie tylko odpocząć na łonie natury, lecz także zdobyć wiedzę o lesie, korzystając z atrakcyjnych tablic informacyjnych. Pilskie lasy są także atrakcją dla miłośników historii. Można tu znaleźć fragmenty bunkrów, pozostałości cmentarzy oraz owiane legendami kamienie/głazy i pomniki przyrody. Amatorów sportów wodnych zachwycą piękne jeziora i szlaki kajakowe na dopływach rzek Gwdy i Noteci, w tym wyjątkowo urokliwy szlak im. Jana Pawła II w dolinie Rurzycy. Uważni obserwatorzy przyrody wędrujący po lasach nadleśnictw Mirosławiec i Wałcz mają szansę zobaczyć żyjące tu stado żubrów, a jeśli odwiedzą Dziką Zagrodę w Jabłonowie będą mogli przyjrzeć się im z bliska, a nawet nakarmić. Przy odrobinie szczęścia turyści zobaczą tam również rysie. Udając się w południowe strony pilskiej dyrekcji, można dotrzeć do Puszczy Noteckiej, na skraju której położone jest Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek. W sąsiedztwie zamku Hochbergów odbywają się zajęcia edukacyjne, konferencje i szkolenia.
Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dokładają wszelkich starań, by zapewnić osobom korzystającym z lasu ciekawy i bezpieczny wypoczynek, przy jednoczesnej ochronie zasobów przyrodniczych. Jednym z działań służących realizacji tego celu jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury leśnej. Dla osób przyjeżdżających do lasu samochodem udostępniono 240 miejsc postoju pojazdów oraz 6 parkingów leśnych. Na odwiedzających lasy pilskiej dyrekcji czeka również 57 miejsc odpoczynku, 3 punkty widokowe oraz 2 punkty wodowania i cumowania sprzętu wodnego. Ważnym elementem udostępniania turystycznego lasu jest współpraca z organizacjami harcerskimi. Organizują one tutaj wypoczynek, głównie dla dzieci i młodzieży, na terenie 11 obozowisk harcerskich. Osoby chcące wypocząć na łonie natury korzystają także z 24 miejsc biwakowania i 1 pola biwakowego. Ponadto na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego, w Nadleśnictwie Wronki wyznczony został obszar pilotażowy do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.
Szczegółowe informacje na temat dostępnych atrakcji turystycznych znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw. Zachęcamy do odkrywania leśnych ostępów pilskiej dyrekcji!