Wydawca treści Wydawca treści

CENTRUM PROMOCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH GORAJ - ZAMEK

CENTRUM PROMOCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH GORAJ - ZAMEK

Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj - Zamek mieści się w zabytkowej Masztalarni, niedaleko Zamku w Goraju. Otoczona pięknymi, liściastymi lasami, w niewielkiej odległości od Czarnkowa i ok. 70 km od Poznania.

Obszar, na którym usytuowane jest Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek zwany jest Szwajcarią Czarnkowską lub Nadnoteckimi Bieszczadami.

Masztalarnia pełniła funkcję przede wszystkim gospodarczą. Znajdowały tu się stajnie wraz z ujeżdżalnią koni , garaże w których hrabia parkował swoje 2 samochody oraz kilka powozów – dwa z nich znajdują się obecnie w muzeum w Łańcucie.

Właściciel majątku hrabia Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg pochowany został 2 czerwca 1934 r. w ulubionym miejscu niedaleko Zamku. Sposób, w jaki traktował ludzi sprawił, że w pamięci okolicznych mieszkańców pozostał człowiekiem uczciwym i sprawiedliwym. Spadkobiercy hrabiego zajmowali się tym majątkiem do stycznia 1945 r. W tym samym roku powstała  Państwowa Szkoła dla Leśniczych. W procesie przemian prawnych powstała szkoła kształcąca przyszłych leśników, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego pod nazwą Zespół Szkół Leśnych w Goraju.

 

 


W grudniu 1965 r. zakończono remont i modernizację "Masztalarnii" uzyskując: salę gimnastyczną o powierzchni 450 m2, salę widowiskową ze sceną i zapleczem, pralnię, suszarnię, magazyny, 9 mieszkań pracowniczych, klub oraz 3 sale dla utworzonego w tym roku wydziału zaocznego.


Dnia 10 lipca 1995 r. w godzinach nocnych spłonęła górna kondygnacja budynku „Masztalarni” tym samym pozbawiając mieszkańców przysłowiowego „dachu nad głową” a uczniów sal edukacyjnych. Pomimo wielkiej tragedii w bardzo szybkim tempie przystąpiono do zabezpieczenia ocalałych części budynku i odbudowy obiektu. Już 15 czerwca 1996 r. odbyły się pierwsze uroczystości między innymi 50 – lecie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz pasowanie na uczniów pierwszych klas.


Do 2013 r. użytkowano „Masztalarnię” pod kątem zajęć edukacyjnych oraz praktycznej nauki zawodu. W 2013 roku dzięki inicjatywie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile przystąpiono do prac związanych z założeniami projektowymi. Prace przebiegające pod bacznym okiem konserwatora zabytków zakończono na przełomie 2017 – 2018 r. Obecnie w zmodernizowanym budynku „Masztelarni” znajduje się Centrum Promocji Lasów Państwowych. 
 


Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

 

•    Żeglowny Szlak Noteci to część międzynarodowej trasy wodnej E–70 Berlin – Kaliningrad
•    Transwielkopolska Trasa Rowerowa to odcinek północny Poznań – Okonek
•    Niebieski szlak pieszy (P-302): Ujście – Czarnków – Krucz – Sieraków – Międzychód – Trzciel – Zbąszyń – Boszkowo – Leszno – Rydzyna
•    Zielony szlak pieszy (P-303): Szamotuły – Obrzycko – Czarnków – Trzcianka - Niekursko


Czarnków

Czarnków

Czarnków – miasto nad Notecią z ponad 800 letnią historią w tym:
•    Ratusz wzniesiony w połowie XIX wieku, odrestaurowany w latach 1999-2000.
•    Kościół pw. Św. Marii Magdaleny wybudowany ok. 1580 r. posiadający bogato wyposażone wnętrze: pięć ołtarzy, ambona, chrzcielnica i belka tęczowa. Znajdują się w nim również sarkofag i nagrobki znanych ówcześnie czarnkowian.
•    Dworek przy ul. Rybaki 28 jeden z najstarszych zabytków. Zbudowany w drugiej połowie XVII wieku.
•    Browar funkcjonujący od 1893 r. z tradycją ważenia piwa sięgającą średniowiecza.
W 2006 r. jeden z produktów – Piwo Noteckie – został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
•    Neogotycki Budynek starostwa wybudowany z czerwonej cegły w 1900 r.
•    Marina  - przystań wodna przy rzece Noteć stanowiący element aktywizacji żeglugi śródlądowej Wielkiej Pętli Wielkopolskiej.
•    Zespół basenów zarówno dla najmłodszych jak i wyczynowych pływaków. Czynny od maja do końca sierpnia. Znajduję się tu również boiska do gry w piłkę siatkową i nożną, stadion lekkoatletyczny oraz korty tenisowe.


Lubasz

Lubasz

Lubasz – niewielka miejscowość wypoczynkowa znajdująca się 4 km od Centrum Promocji Lasów Państwowych w tym:
•    Późnobarokowy Kościół pw. NMP zbudowany na wzniesieniu w latach 1750 – 1761. Najważniejszym elementem wyposażenia jest obraz Matki Boskiej Śnieżnej datowany na I połowę XVI wieku.
•    Neogotycka dzwonnica  z 1856 r.
•    Katolicki cmentarz przykościelny założony w 1761 r.
•    Pałac Miaskowskich  z połowy XVII wieku, powstały na miejscu drewnianego dworku datowanego na 1546 r.
•    Wiatrak – punkt widokowy przywieziony w połowie XIX wieku z Oporowa k. Wronek. Do ok. 1950 r. służył do produkcji kaszy. Usytuowany w jednym z najwyższych punktów okolicy stanowi znakomite miejsce do odpoczynku.
•    Kompleks sportowo – wypoczynkowy nad Jeziorem Dużym posiadający piaszczystą plażę z pomostem i boiskiem do gry w piłkę plażową, nowoczesny wspaniale wyposażony plac zabaw dla dzieci, kawiarnia, amfiteatr, kort tenisowy oraz skatepark. Ofertę uzupełnia wypożyczalnia pływającego sprzętu sportowego.