Asset Publisher Asset Publisher

Wspólnie posprzątaliśmy pilskie lasy

Do zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w piątek 20 września przystąpili mieszkańcy regionu pilskiego.

Uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz liceum, pracownicy gmin, samorządowcy, harcerze, członkowie stowarzyszeń, spółdzielni, słuchacze uniwersytetów III wieku i oczywiście pracownicy Lasów Państwowych – razem w trosce o przyrodę i otoczenie w jakim żyjemy – zbierali śmieci.

Do wspólnej akcji, na terenie 20 nadleśnictw z terenu RDLP w Pile, zgłosiło się około 1000 osób, które wyposażone w rękawiczki i worki na śmieci sprzątały najbardziej zaśmiecone tereny lasu wyznaczone przez pracowników nadleśnictw. Odpady zebrano do prawie 700 worków - to tyle ile mieści się w 2 dużych śmieciarkach.

Uczestnicy dziękowali za wspólne przeprowadzenie tak ważnej społecznej akcji
i niejednokrotnie podkreślali, że nie byli świadomi jak wiele niepotrzebnych rzeczy trafia do lasu. Największe ilości śmieci zebrano w okolicach miast i dróg krajowych. Przy małych miejscowościach oraz mniej uczęszczanych drogach odpadów nie było tak wiele.
Wszystkim osobom, które zaangażowały się w pracę podczas akcji  #sprzątaMY, serdecznie dziękujemy.

Warto dodać, że leśnicy co roku wydają około 20 mln złotych na sprzątanie lasów. Ilość śmieci jest zatrważająca – zapełniłyby 1000 wagonów kolejowych.

Dbanie o lasy i o środowisko, w którym żyjemy powinno towarzyszyć nam każdego dnia. Wszystkie śmieci, które zostały posprzątane tak naprawdę ktoś po prostu wcześniej zostawił. Swoim zachowaniem sprawmy, aby następnym razem było mniej pracy w uprzątaniu lasów.