Asset Publisher Asset Publisher

Submisja rozstrzygnięta

Podczas rozstrzygnięcia V Submisji Drewna Szczególnego, które odbyło się 3 marca 2021 roku, niemal całe oferowane drewno znalazło nabywców.

Sprzedaż drewna na submisji, czyli specjalnego rodzaju aukcji, na terenie RDLP w Pile odbyła się po raz piąty. Drewno pochodziło z terenu sześciu nadleśnictw z pilskiej dyrekcji.

Kupującym zaproponowano 708 sztuk drewna (losów) o łącznej ilości 649,16 m3 , z czego sprzedano 670 losów stanowiącej 617,18 m3. Nabywców nie znalazło 38 losów.

- Drewno submisyjne jest nadal poszukiwane przez odbiorców , którym zależy na surowcu o cechach szczególnych – powiedział Andrzej Brusiło dyrektor RDLP w Pile. – Pokazują to wyniki tegorocznej submisji.

Sprzedane podczas aukcji drewno będzie przeznaczone na sklejkę, okleinę (fornirowanie) lub drewno warstwowe prasowane oraz lamele (górne części paneli podłogowych). Z części zakupionego drewna powstaną parkiety drewniane oraz listwy z twardego drewna, a także pokrycia tarasów, drewniane kostki podłogowe i drewno budowlane.
Drewno znalazło nabywców zarówno na rynku krajowym, jak i w Państwach Unii Europejskiej. W submisji może uczestniczyć́ każda firma, która wpłaci kaucję, nie ma zaległości finansowych wobec LP i została wprowadzona do bazy klientów PGL LP.

Drewno przeznaczone na tę specjalną aukcję pochodzi z planowo wykonywanych cięć, zgodnych z prawem,  w ramach realizacji zadań zawartych w planie urządzenia lasu, czyli dokumencie zatwierdzanym przez Ministra Środowiska. 

Na tych powierzchniach leśnicy wybierają i wstępnie oceniają, już na etapie szacunków brakarskich, pojedyncze drzewa, które są poszukiwane przez odbiorców specjalizujących się w wykonywaniu przedmiotów i materiałów o szczególnym przeznaczeniu. Brakarze (pracownicy regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, specjalizujący się w ocenie jakościowej surowca drzewnego) szczególnie bacznie śledzą każdą informację od leśniczych o możliwości pozyskania wyjątkowego drewna tartacznego. Po dokonaniu szczegółowej weryfikacji brakarze podejmują decyzję o zakwalifikowaniu każdej proponowanej sztuki jako drewna szczególnego.