Asset Publisher Asset Publisher

Łowieckie Spotkania

W Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj- Zamek odbyła się konferencja naukowa „Łowieckie Spotkania”, której organizatorem był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Przewodniczący ZO PZŁ w Pile mgr inż. Michał Kolasiński i Z-ca dyrektora RDLP w Pile ds. gospodarki leśnej dr inż. Marcin Chirrek.

Zaproszeni wykładowcy poruszyli wiele tematów, dotyczących m.in. zarządzania populacją jelenia szlachetnego w Polsce, walki z afrykańskim pomorem świń, roli ośrodków hodowli zwierzyny, planowania łowieckiego i edukacji w szkołach leśnych.
Pierwszy referat, który przedstawiła Pani dr hab. Magdalena Hędrzak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, był zatytułowany"Problemy z zarządzaniem populacją jelenia szlachetnego". Dynamiczny wzrost liczebności tego gatunku skutkuje wzrostem rozmiaru szkód na polach i w lasach podkreślała Pani Profesor. W wykładzie mocno wybrzmiał temat zmian środowiska, na które reagują zwierzęta. W swoim wykładzie Pani Profesor, zwróciła uwagę na rozprzestrzenianie się chorób, które negatywnie wpływają na populacje zwierząt.
Dr inż. Mikołaj Jakubowski ze swoim wykładem pt.” ASF – problem nie tylko myśliwych” przedstawił drogę rozprzestrzeniania się wirusa. Zwrócił uwagę na problemy związane z reagowaniem na występowanie ASF wśród zwierząt. Prowadzenie kampanii informacyjnej i edukacyjnej w celu podnoszenia świadomości społecznej jest rzeczą najważniejszą w obecnych czasach podkreślił dr inż. M.Jakubowski.
W wykładzie "Ośrodki hodowli zwierzyny – za i przeciw" dr inż. Maciej Strawa przedstawił problemy ośrodków hodowli zwierzyny. Najlepszą promocją OHZ, jest rzetelne prowadzenie gospodarki łowieckiej i rozwój kultury łowieckiej.Ośrodki powinny stanowić wizytówkę polskiego łowiectwa i do tego należy dążyć mówił dr inż. Maciej Strawa.
W referacie zatytułowanym "Myśliwi powinni zacząć zmiany od siebie" prof. dr hab. Dariusz J.Gwiazdowicz poruszył temat przyszłości łowiectwa, które powinno opierać się na wiedzy, profesjonalizmie i na solidnie wykonywanej pracy. Podkreślił, że bardzo ważna jest edukacja w leśnych szkołach oraz na kursach szkoleniowych. Przekazywanie rzetelnych informacji społeczeństwu o zasadności działań myśliwych jest rzeczą ważną i powinnyśmy tę wiedzę promować podkreślał Profesor Gwiazdowicz.
Mgr inż. Albert Tabaka mówił o edukacji szkolnej w wykładzie pt."Edukacja łowiecka w szkołach leśnych". Pan dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Goraju powiedział, że szkoła jest ośrodkiem krzewienia kultury łowieckiej i jest to możliwe dzięki wieloletniej i systematycznej współpracy szkoły z leśnikami i myśliwymi.
Spotkanie było ważną płaszczyzną do wymiany poglądów naukowych. W czasie konferencji podkreślano wysoki poziom merytoryczny wygłoszonych referatów,jak również atmosferę panującą podczas „Łowieckiego spotkania” w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj- Zamek.