Asset Publisher
Popieramy pszczoły
4 kwietnia Koło Ligi Ochrony Przyrody przy RDLP w Pile zainaugurowało akcję pn. „Popieramy Pszczoły”.
Priorytetem akcji jest zwrócenie uwagi członków Koła LOP, pracowników RDLP w Pile oraz lokalnych społeczności na ważną rolę jaką pełnią pszczoły i inne owady zapylające w życiu człowieka.
Według danych ONZ ze 100 głównych gatunków roślin uprawnych stanowiących podstawę wyżywienia na naszej planecie w zapylaniu 70 z nich biorą udział pszczoły. Dlatego tak istotne powinno być dla nas wszystkich aby w swoich działaniach mieć na uwadze także i te małe owady. Nie należy tu zapominać o ich roli w środowisku związanej także z produkcją pożywienia dla dziko żyjących zwierząt.
Pierwszym z działań jakie zaplanowano było wysadzenie drzew, których nektar jest chętnie zbierany przez pszczoły. W tym roku dzięki uprzejmości i finansowemu wsparciu Nadleśnictwa Lipka mogliśmy wspólnie z Miejskim Kołem Pszczelarskim w Pile, Przedszkolem w Skórce oraz sympatykami naszego Koła wysadzić 100 klonów i 200 lip.
Klon zwyczajny jest jednym z ważnych pożytków rozwojowych dla rodzin pszczelich. Kwitnie zaraz po innym ważnym „pszczelim" gatunku jakim jest wierzba iwa. Dzięki klonowemu nektarowi, zmęczone zimą rodziny pszczele mogą wykarmić tysiące larw jakie znajdują się już w tym czasie w ulu. Za kilka tygodni larwy te będą pracowicie zapylać rośliny, zbierać pyłek i nektar dla wyżywienia kolejnych pszczelich zastępów.
Lipy kwitną na przełomie czerwca i lipca. Miód lipowy jest jednym z bardziej znanych miodów gatunkowych a kwitnąca lipa jest w wielu miejscach ostatnim z dużych pożytków pszczelich, umożliwiających uzupełnienie przez pszczoły zimowych zapasów. Tradycyjnie wraz z przekwitaniem lip zbliża się do końca rok pszczelarski.
W ramach akcji „Popieramy Pszczoły" odbyły się także spotkania edukacyjne. 10 kwietnia leśnicy- członkowie Koła LOP, z zamiłowania pszczelarze, odwiedzili Przedszkole w Skórce. W czasie spotkania z przedszkolakami opowiadali o pszczołach, o ich roli w przyrodzie i oczywiście o miodzie. W czasie pogadanki dzieci mogły zobaczyć zarówno współczesny ul jak i starą słomianą kószkę, przymierzyć pszczelarski kapelusz czy posmakować miód prosto z plastra. Na zakończenie przedszkolaki z nauczycielami posadzili przy przedszkolu kilka lip.