Asset Publisher Asset Publisher

Na tropach przyrody

Prawie tysiąc uczniów szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i gimnazjów podążało tropami przyrody podczas konkursu zorganizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Młodzież biorąca udział w XII edycji konkursu „Na tropach przyrody" od września do maja obserwowała jak zmienia się przyroda jesienią, zimą i wiosną a potem zmiany dokumentowała. Młodzi przyrodnicy podglądali życie mrówek, jeleni, bobrów. Często przedmiotem obserwacji był wybrany fragment otoczenia, np. źródełka, bagna, rowy i jeziora.
Efekty obserwacji przedstawione zostały w różnej formie: prac rysunkowych, kalendarzy, wierszy oraz filmów. Uczestnicy konkursu przeprowadzali też dodatkowe akcje związane z konkursem – podchody i happeningi lub konkursy i prelekcje tematyczne dla kolegów w szkołach. Wszyscy uczestnicy konkursu zwracali uwagę na zaśmiecanie terenów leśnych i często je sprzątali. Oprócz tego niektórzy dokarmiali zwierzęta i sadzili drzewa.
- Dzięki konkursowi mogliśmy przekonać się jak fascynująca jest przyroda. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości – napisali w swojej pracy uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wągrowcu.
Na tegoroczny konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac, które wykonała rekordowa liczba zespołów. Udział w konkursie „Na tropach przyrody" zgłosiło 167 zespołów liczących od 3 do 6 osób z 77 szkół podstawowych, 47 gimnazjów i 33 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
Laureaci konkursu spotkali się 24 czerwca w Nadleśnictwie Durowo podczas uroczystego podsumowania przedsięwzięcia.
- Wszyscy jesteście zwycięzcami konkursu – stwierdził Ryszard Standio dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Wykonaliście ciekawe prace, które są zwieńczeniem wizyt w lesie. Dla nas to interesujące doświadczenie, kiedy spoglądamy na przyrodę poprzez pryzmat waszych prac.
O celowości edukacji przyrodniczej mówił natomiast Marek Baumgart wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Funduszowi są potrzebni tacy młodzi ambasadorowie, którzy dbają o środowisko. Młodzież, wyedukowana podczas różnorodnych działań proekologicznych, na pewno nie wyrzuci śmieci do lasu, czy nie będzie palić w piecu szkodliwymi odpadami.
Komisje konkursowe oceniające prace w najmłodszej grupie wiekowej I miejsce przyznały zespołowi uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim. Wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych najwyżej została oceniona praca wykonana przez zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piłce. W grupie gimnazjalistów I miejsce przyznano zespołowi uczniów z Zespołu Szkół w Gębicach, a w najstarszej grupie wiekowej wygrał zespół uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Trzciance, natomiast nagrodę Grand Prix konkursu otrzymało Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Trzciance.