Asset Publisher Asset Publisher

Leśny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Zdjęcia zrobione w jesiennej scenerii wygrały konkurs „Podziel się lasem”, w którym uczestniczyli leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Piękno krajobrazu, bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego oraz pokazanie uroków lasu, który wzbudza różnorakie emocje to tematy przewodnie konkursu fotograficznego, skierowanego do pracowników nadleśnictw i biura RDLP w Pile.

Na konkurs wpłynęły 42 zdjęcia wykonane przez 14 leśników, dla których pobyt
w lesie to sposób na spędzanie czasu wolnego i rozwijanie pasji.

- Ocena zdjęć była nie lada wyzwaniem dla komisji konkursowej. Ujęcie na fotografii czegoś, co nie każdy w lesie jest w stanie zobaczyć, pokazanie zwykłego miejsca w niezwykły sposób w doskonałym kadrze są sukcesem tych zdjęć – tak komentowali prace członkowie komisji konkursowej, wśród których znaleźli się członek Związku Polskich Artystów Fotografików, pracownik Biura Wystaw Artystycznych w Pile oraz przedstawiciele nadleśnictw i biura RDLP w Pile.

Natomiast sami autorzy nagrodzonych fotografii mówili o tym, że podczas robienia zdjęć przyrodniczych często tak samo ważne jak dobór sprzętu i umiejętności jest po prostu łut szczęścia, kiedy ma się przy sobie aparat w odpowiednim czasie i miejscu.

- Pomysł na  zdjęcie pojawił się spontanicznie, kiedy byłem w lesie na terenie Leśnictwa Gniewomierz, w którym pracuję. A że zawsze  mam przy sobie aparat fotograficzny, to po prostu zrobiłem zdjęcie w kadrze, który stworzył okno na jesienny las – powiedział Andrzej Stoiński z Nadleśnictwa Krucz, zwycięzca konkursu, autor zdjęcia  „Jesienne okno”.

- Pewnego razu podczas pobytu w lesie zauważyłem, że po leśnej drodze zbliża się do mnie puchata kulka, położyłem się więc na drodze i pstrykałem zdjęcia jenotowi, który tak był zaaferowany poszukiwaniami, że przez długi czas mnie nie zauważał – opowiedział Michał Dubiał z Nadleśnictwa Mirosławiec, zdobywca II miejsca za zdjęcie „Jesienny jenot”.

- Kiedy do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra przyleciała bardzo rzadko występująca sowa jarzębata, to od razu pojawiło się też mnóstwo osób, chcących uwiecznić ją na fotografiach. – mówi Sławomir Wojtczak z Nadleśnictwa Płytnica, zdobywca III nagrody za zdjęcie „Sowa jarzębata”  – Wyczekałem na moment, gdy już pod wieczór, większość fotografów wyjechała a sowa poleciała do lasu i wówczas w spokoju zrobiłem jej serię zdjęć.

Komisja konkursowa przyznała też wyróżnienie dla Łukasza Opioła z Nadleśnictwa Jastrowie za zdjęcie „Oko”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć konkursowych w galerii.