Asset Publisher Asset Publisher

Lato w lesie? Oczywiście!

Rower, kajak, przejażdżka konna czy orienteering? Atrakcji w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile nie brakuje. Dlaczego pobyt w lesie jest ważny dla nas i naszego zdrowia?

Obecnie nasze społeczeństwo cierpi na deficyt natury. Ma to negatywny wpływ na zdrowie
i samopoczucie
. Brak czasu i obawy przed naturą to najczęstsze tłumaczenia.
Dzieciom brakuje ruchu, bo dużo czasu spędzają przed monitorem lub telewizorem, a to sprzyja otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że pokolenie dzieci prowadzących siedzący tryb życia ma szansę żyć krócej niż ich rodzice. Dzieci, które mają deficyt ruchu mogą chorować na nadciśnienie, mieć problemy z pracą serca i gospodarką hormonalną. Zjawisko deficytu przyrody to coraz powszechniejsza przypadłość. W wyniku tego deficytu wzrasta liczba leków antydepresyjnych wypisywanych dzieciom, nawet w wieku przedszkolnym. Rośnie liczba dzieci, którym pogorsza się wzrok, są nadpobudliwe, jest dotkniętych alergiami. Coraz więcej osób ma problemy z orientacją w terenie i koordynacją ruchową.
Co na to można poradzić? Najlepiej iść do lasu. Las daje swobodę i pobudza kreatywność. Pozwala dostrzegać rzeczy, których na co dzień nie widzimy. Wpatrywanie się w dal pozwala ćwiczyć oko, co znacznie zmniejsza problemy ze wzrokiem. Przebywanie wśród leśnej zieleni zmniejsza poziom kortyzolu – hormonu stresu oraz zwiększa odporność organizmu. Aktywność ruchowa w lesie to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Pilskie lasy zapewniają wiele form odpoczynku i można tu odkryć mnóstwo ciekawych miejsc
i atrakcji. Można je znaleźć w naszym „Przewodniku turystycznym” lub w aplikacji „Pilskie lasy” oraz „Puszcza Notecka”. Zawierają one aktualne mapy i najciekawsze atrakcje turystyczne, przyrodnicze i historyczne z terenu 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Czarodziejska górka magnetyczna w Tucznie, Park Ryb Słodkowodnych m.in. z dużymi makietami grzybów i zwierząt w Trzciance, Góra Zamkowa przy wczesnośredniowiecznych kurhanach w Kiełpinie koło Lipki, zagroda, w której mieszkają dzikie zwierzęta na obrzeżach parku „Zwierzyniec” z Złotowie, wyjątkowe skrzyżowanie rzek w okolicach Wągrowca, zagroda pokazowa żubrów koło Mirosławca i wiele innych ciekawostek.
 

Spacer to najłatwiejsza i jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, które można robić w lesie. Każdy może pójść do lasu i skorzystać ze spaceru. Lasy są dostępne dla wszystkich, nie trzeba płacić za bilet wstępu, a leśnicy w nim pracujący to ludzie chętni do pomocy i udzielenia podstawowych informacji. Podczas spaceru można się zrelaksować, wyciszyć, ukoić nerwy, a także - głównie w borach sosnowych - poddać się naturalnej aromaterapii. Wystarczy głęboko oddychać. Unoszące się w letnim powietrzu olejki eteryczne drzew iglastych powodują obniżenie stresu, inhalację dróg oddechowych, a także – podczas systematycznych spacerów – uodpornienie organizmu.

Dobrym pomysłem na aktywność w lesie jest bieganie po leśnych drogach lub na azymut,
tzw. orienteering, czyli szukanie punktów ukrytych w lesie i zaznaczonych na mapie. Na takie poszukiwania możemy się wybrać po trasach zielonych punktów kontrolnych, które przygotowali leśnicy z nadleśnictw Lipka i Złotów. Bieganie po lesie jest mniej obciążające dla naszych stawów niż po drogach asfaltowych, gdyż miękka nawierzchnia lepiej amortyzuje nasze ciało. Samo bieganie powoduje wydzielanie się endorfin - naturalnych hormonów szczęścia produkowanych przez nasz organizm.
 


Las jest otwarty dla wszystkich ludzi w każdym wieku. Pilskie nadleśnictwa oferują bogaty wybór położonych malowniczo tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Na trasach znajdują
się miejsca, gdzie można się zatrzymać i odpocząć. Lasy oferują także miejsca, gdzie można zaparkować samochód, usiąść pod wiatą, rozpalić ognisko a nawet rozbić biwak, by spędzić noc
w lesie.

Niektóre pilskie nadleśnictwa oferują także ścieżki do jazdy konnej. Takie trasy można spotkać
np. na terenie nadleśnictw Kaczory, Zdrojowa Góra i Lipka.
Mamy to szczęście, że na naszych terenach znajduje się wiele urokliwych rzek i jezior, po których można pływać kajakiem, łódką a nawet żaglówką. Dla osób, które przemieszczają się kajakami przygotowane są specjalnie wyznaczone miejsca biwakowe. Spływy kajakowe rzeką Rurzycą, Piławą czy Głomią dostarczą niezapomnianych wrażeń. W okolicy Piły warto wybrać się nad malownicze jezioro Płotki, na północy w okolicy Złotowa nad jezioro Borowno, na południu nad jezioro Rgielskie przy Wągrowcu, a na zachodzie nad jezioro Młyńskie w okolicy Kalisza Pomorskiego. Kąpiele w leśnych jeziorkach mają wiele zalet. Przede wszystkim to niesamowite widoki lasu nad wodą, ciepła i czysta woda, oraz ciekawa i wyjątkowa roślinność. Kolejnymi atutami jest duża liczba jezior oraz bliska odległość (od kilku do kilkunastu kilometrów) od miast w naszym regionie.
Na terenie pilskich lasów aż 67 % powierzchni to obszary chronione. Fanom przyrody polecamy 27 rezerwatów przyrody, 454 pomników przyrody, 8 obszarów chronionego krajobrazu, 276 użytków ekologicznych oraz 87 stref ochrony ostoi ptaków. Jednym z najbardziej urokliwych rezerwatów jest „Diabli Skok” znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Jastrowie. Wśród pomników przyrody warto zobaczyć aleję grabową w Parku w Małym Buczku w okolicach Lipki. Należy pamiętać, że choć są to wyjątkowe pod względem przyrodniczym miejsca, to nie wszędzie można wejść ze względu na cel ochrony.

Osoby interesujące się historią znajdą w pilskich lasach miejsca upamiętniające wydarzenia z okresu wojen  światowych. Przez teren nadleśnictw Wałcz i Tuczno przebiegają umocowania, transzeje i liczne żelbetonowe schrony będące pamiątkami powojennymi. Kto szuka starszych śladów historii może odwiedzać miejsca, które zachowały się z czasów kiedy przez Polskę przebiegał bursztynowy szlak, a nawet z jeszcze bardziej zamierzchłych epok.

Amatorów darów lasu ucieszy informacja, że w lesie w okolicach Piły, np. na terenie Nadleśnictwa Płytnica i Zdrojowa Góra, można już znaleźć jagody i grzyby. Gdzieniegdzie znajdą się jeszcze poziomki – najwięcej ich rośnie na otwartych polankach w lesie albo na nieczynnych nasypach kolejowych. Na jeżyny trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Przy ich zbiorze trzeba bardzo uważać, żeby nie pokłuć się, jednak to jest warte nawet kilku zadrapań.

Odwiedzając las należy pamiętać, by:

- zabierać ze sobą śmieci,
- zachować ciszę,
- zwierzęta i rośliny chronione podziwiać z bezpiecznej (dla siebie i dla nich) odległości,
- omijać uprawy i młodniki zanim nie osiągną 4 m wysokości, by mogły swobodnie rosnąć
bez wydeptywania przez ludzi,
- palić ogniska tylko w wyznaczonych miejscach ze względu na bezpieczeństwo nasze i innych mieszkańców lasu.

Zapraszamy do lasu, gdzie nudzić się nie sposób gdyż na wszystkich czeka wiele niezbadanych tajemnic przyrody, przepiękne widoki oraz czyste nieskażone środowisko.

Grafiki: Polska Grupa Infograficzna; Lasy Państwowe.