Asset Publisher Asset Publisher

Łączą nas drzewa

Pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej okazji rusza ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa”. Akcja ma skoncentrować uwagę Polaków na roli drzew w przyrodzie.

Dzięki inicjatywie wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki, przy współpracy z Lasami Państwowymi, zostaną posadzone nowe pokolenia drzew oraz odbędzie się szereg leśnych imprez.

Po złagodzeniu obecnych obostrzeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju, takie wydarzenia, z udziałem znanych osobistości, odbędą się w każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

- Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa – zapowiada Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Zaplanowaliśmy kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywały się po zniesieniu aktualnych ograniczeń. Leśne  spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania to szereg propozycji, z których będzie można skorzystać samodzielnie oraz w gronie najbliższych członków rodziny. Jedną z inicjatyw jest spacer w Nadleśnictwie Radomsko z różnymi elementami edukacyjnymi na trasie. Inną propozycją, obliczoną na kameralne odwiedziny w lesie, są leśne kąpiele.

- Przeszło rok przeżyliśmy w cieniu pandemii. Zamknięci w domach, pozbawieni światła słonecznego, ślęcząc przed ekranami. Brak nam kontaktu ze światem. Dlatego proponujemy Polakom, by ruszyli do lasu i na nowo poczuli łączność z przyrodą – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.