Asset Publisher
Innowacyjna metoda liczenia zwierzyny
W marcu na terenie nadleśnictw Wronki, Krucz i Potrzebowice zaplanowano inwentaryzację zwierzyny przy pomocy teledetekcji.
6 marca w Nadleśnictwie Wronki przeprowadzone zostały pędzenia próbne, które odbywały się pod nadzorem naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody Państwowej Akademii Nauk w Krakowie. Uczestniczyli nich pracownicy nadleśnictw Wronki, Krucz oraz uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.
Pędzenia próbne są jednym z elementów, trwającej na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, oceny liczebności dużych ssaków kopytnych przy pomocy innowacyjnej metody teledetekcji. Polega ona na jednoczesnej rejestracji badanego terenu przez dwie zsynchronizowane kamery - termowizyjną oraz zapisującą obraz w świetle dziennym. Analiza tak otrzymanych danych pozwoli na wyeliminowanie innych niż zwierzęta źródeł ciepła, takich jak samochody, maszyny pracujące w lesie czy ludzie znajdujący się na jego obszarze. Wpłynie to znacznie na dokładność wyników badania.
Ponadto na wszystkich powierzchniach badawczych, na podstawie analiz szczegółowych map leśnych, zostały wybrane tereny, które mogą być nieprzepuszczalne dla czujników podczerwieni i optycznych. Zwierzęta znajdujące się na tych obszarach zostaną zinwentaryzowane metodą pędzeń próbnych, polegającą na przejściu przez wybrany oddział i zliczeniu występujących tam jeleniowatych. Przyczyni się to do jeszcze większej dokładności otrzymanych wyników oraz pozwoli na weryfikacje statystyczną otrzymanych z teledetekcji danych.
Wyniki z inwentaryzacji zwierzyny metodą teledetekcji powinny ukazać się w drugiej połowie br.
Ernest Szuflak
Nadleśnictwo Wronki