Asset Publisher Asset Publisher

Czuwam! dla Ziemi

Harcerze we współpracy z pilskimi leśnikami posprzątają lasy w ramach akcji „Czuwam! dla Ziemi”.

Nadleśnictwo Złotów zaplanowało sprzątanie lasu wspólnie ze złotowską drużyną harcerską i Stowarzyszeniem „Zielona Przyszłość”. Leśnicy wybrali las, w którym zlokalizowany jest Zwierzyniec, sąsiadujący bezpośrednio z miastem. To tereny, które są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców Złotowa ze względu na urokliwe pod wieloma względami miejsca. Dużym mankamentem jest jednak to, że Zwierzyniec boryka się z problemem zaśmiecania.
- Chcemy, aby wiosenne sprzątanie tego najcenniejszego dla mieszkańców Złotowa lasu na stałe zagościło w kalendarzu lokalnych wydarzeń - mówi Tomasz Konieczny nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów.

Także wągrowieccy harcerze zaplanowali spotkania w sobotę 24 kwietnia, w ramach których przeprowadzą pogadanki związane z dbałością środowisko oraz posprzątają śmieci z lasów sąsiadujących z Wągrowcem. Leśnicy z Nadleśnictwa Durowo udostępnią Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Durowo, by harcerze mogli zrealizować swoje plany.

W ramach wydarzenia „Czuwam dla Ziemi” również harcerze z 15 Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy” z Okonka w najbliższą sobotę będą sprzątać drogę do miejsca pamięci osób uwięzionych i zamęczonych w niemieckim obozie jenieckim Barkenbrügge.
Ze względu na sytuację związaną z występowaniem wirusa COVID-19 w tym roku w wydarzeniu w zadaniu weźmie udział ograniczona liczba harcerzy i opiekunów.

 


Związek Harcerstwa Polskiego na swojej stronie pisze tak:
„Celem ogólnopolskiej AKCJI „CZUWAM!” jest podkreślenie roli wolontariatu w kształtowaniu charakteru młodego człowieka oraz postawy niesienia bezinteresownej pomocy w odpowiedzi na dostrzeżone potrzeby. Celem podejmowanych działań jest wypracowanie uważności młodzieży na otaczający świat, otwarcie na pomoc innym i angażowanie się w wolontariat (pełnienie służby). Akcja „Czuwam!” odbywa się co roku w ostatni weekend kwietnia, a jej uczestnicy przygotowują się do niej przez kilka miesięcy. Raz w roku w jednym momencie w całej Polsce młodzi ludzie dokładają cegiełkę do zmieniania świata.”
Więcej o akcji można się dowiedzieć na stronie ZHP Czuwam! dla Ziemi.

Pilscy leśnicy tylko w 2020 roku wywieźli 2021 m3 śmieci, a koszt uprzątnięcia i wywozu odpadków wyniósł prawie 561 tys. zł. Powstanie inicjatywy w postaci akcji ZHP „Czuwam! Dla Ziemi” jest budujące, bo pokazuje, że problem śmieci w lesie jest ważny także dla młodych ludzi.