Asset Publisher Asset Publisher

Do zobaczenia na trasach

O ścieżkach biegowych w lasach rozmawiał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dr inż. Andrzej Brusiło z organizatorem zawodów Wolf Race Powiatu Pilskiego Marcinem Ćwirzeniem.

Kontakt z przyrodą jest jedną z podstawowych naszych potrzeb, a las jest miejscem, w którym można tę potrzebę realizować. Badania skupiające się na rekreacyjnej funkcji lasu pokazują, że osoby spędzające czas w lesie jako główną aktywność wybierają wypoczynek w postaci spacerów, jazdy na rowerze, zbierania grzybów i jagód oraz bieganie.
W czasie wizyty w RDLP w Pile Marcin Ćwirzeń, podzielił się wrażeniami z organizacji zawodów biegowych po terenach naszej dyrekcji - Trasy, po których biegli uczestnicy zawodów były bardzo dobrze przygotowane, wiodły przez lasy Nadleśnictwa Płytnica. Biegacze, którzy wybrali trasę z przeszkodami zmierzyli się m.in. z przeprawą przez rzekę i jezioro oraz z zasiekami. Były to przeszkody z pewnością nie dla każdego, ale dla osób z dobrą kondycją fizyczną.
Organizujemy na terenach leśnych imprezy biegowe, udostępniamy tereny leśne w celu organizacji biegów a poprzez realizację wydarzeń sportowych prowadzimy również działalność edukacyjną wśród uczestników takich spotkań, szczególnie wśród dzieci i młodzieży - powiedział dyrektor RDLP w Pile dr inż. Andrzej Brusiło.
W czasie rozmowy dyrektor zaproponował pomoc w realizacji następnych zawodów biegowych po terenach leśnych. Rozważano propozycję utworzenia tras biegowych na terenie nadleśnictw RDLP w Pile. Do zaplanowania tras, które będą spełniały oczekiwania wszystkich biegaczy,
tzn. amatorów, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników potrzebna będzie pomoc doświadczonych sportowców.


Lasy Państwowe organizują wiele akcji biegowych, w tym „Biegam Bo Lubię Lasy” oraz „Zielony Punkt Kontrolny”. W roku 2014 Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe podjęły inicjatywę wytyczenia 25 ścieżek biegowych pod hasłem „Wolność jest w naturze” dla uczczenia 25 – lecia odzyskania wolności i upamiętnienia demokratycznych przemian. Jedna z nich biegnie przez teren Nadleśnictwa Płytnica. Ma ona długość 7,8 km i wiedzie wokół jeziora Krępsko Średnie, przez dwa rezerwaty: „Wielkopolska Dolina Rurzycy” i „Dolina Rurzycy”.
W okresie letnim można skorzystać z pola namiotowego oraz odwiedzić punkt edukacji leśnej.

Zapraszamy Wszystkich do lasu, byśmy mogli cieszyć się przyrodą.