Lista aktualności Lista aktualności

Wyloguj się do lasu

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim początek roku szkolnego. Ale zanim zabrzmi pierwszy dzwonek leśnicy zapraszają do lasu, by naładować akumulatory przyrodą.

Przede wszystkim u schyłku wakacji koniecznie trzeba odwiedzić kwitnące wrzosowiska. W tym celu można się wybrać do Rezerwatu „Wrzosy” w Nadleśnictwie Okonek lub w miejsca pod liniami wysokiego napięcia, które porośnięte wrzosem, na terenie nadleśnictw Wronki lub Płytnica, gdzie kilometrami ciągną się łany tych krzewinek. Kwitnące na fioletowo kobierce wyglądają spektakularnie. Lepiej nie przeciągać tej decyzji w nieskończoność ponieważ wrzosy niedługo skończą kwitnienie. Warto pamiętać, że to rośliny miododajne, a miód, który powstaje z pyłku wrzosowego uchodzi za jeden z najsmaczniejszych.
Odwiedzając północne rejony Wielkopolski warto udać się na spływ kajakowy. Na terenie nadleśnictw Płytnica, Jastrowie i Wałcz znajduje się kilka malowniczych rzek, które są udostępnione dla kajakarzy. Podczas spływu rzeką Rurzycą nie można pominąć urokliwych rezerwatów „Diabli Skok” oraz  „Wielkopolska Dolina Rurzycy”. To są takie miejsca do których chce się wracać.
Ciekawostką są również mosty na terenie pilskich nadleśnictw, a wśród nich zerwany most na Rzece Gwdzie, który podczas II wojny światowej próbowali wysadzić wycofujący się Niemcy. Jednak żelazny most nie runął, lecz wykrzywił się i w taki sposób cały czas zwisa nad wodą. Ten most znajduje się na granicy nadleśnictw Jastrowie i Lipka na południe od drogi nr 189 (między Jastrowiem i Złotowem).
Jadąc dalej na północ warto zajechać na tereny starego poligonu Gross Born, gdzie w czasie wojny znajdował się obóz jeniecki. Przy granicy z Nadleśnictwem Borne Sulinowo znajduje się miejsce pamięci poświęcone jeńcom obozu w Barkniewku.
W okolicy miejscowości Lędyczek okoneccy leśnicy polecają wyprawę pieszą lub rowerową  szlakiem „W Dolinie Pięciu Rzek” o długości 7,6 km. Zaskakujące jest miejsce, w którym szlak się kończy, bo w promieniu 500 m do rzeki Gwdy wpadają cztery dopływy: Szczyra, Chrząstawa, Czarna i Debrzynka.
Po spacerze lub przejażdżce rowerowej warto odpocząć nad jeziorem Borowym (potocznie zwanym Kryształkiem). To przepiękne jezioro ukryte jest w leśnej głuszy charakteryzuje się wyjątkowo czystą i przejrzystą wodą.
Koniec wakacji szkolnych warto pożegnać na łonie natury do czego zachęcają pilscy leśnicy.