Lista aktualności Lista aktualności

Wspólne dyżury leśników i strażaków

30 grudnia w siedzibie Nadleśnictwa Złotów zostało zawarte porozumienie, które zmienia zasady organizacji ochrony przeciwpożarowej lasów na terenie powiatu złotowskiego.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Złotowie a nadleśnictwami Jastrowie, Lipka, Okonek i Złotów. Od marca tego roku w siedzibie złotowskiej straży będzie się znajdował główny punkt alarmowo-dyspozycyjny „Zintegrowanego systemu obserwacji terenów leśnych". Dotychczas takie punkty (tzw. PAD-y) znajdowały się w każdym nadleśnictwie.

Teraz całość zostanie „przeniesiona" do jednego, centralnego miejsca, skąd przy pomocy kilku kamer będą obserwowane lasy na terenie całego powiatu złotowskiego. Takie rozwiązanie znacznie skróci przepływ informacji pomiędzy jednostkami Lasów Państwowych a strażą pożarną, co usprawni działanie leśników i strażaków w zakresie monitoringu oraz dotarcia do miejsca na wypadek wystąpienia pożaru. Dodatkowo monitorowane będą obszary nieleśne położne poza zwartą zabudową, na których również wybuchają pożary. Nowy punkt obserwacyjny zostanie wyposażony w odpowiedni sprzęt – komputery, monitory i środki łączności. Całość kosztów poniosą Lasy Państwowe.

Od 2013 roku „Zintegrowany system obserwacji terenów leśnych" już funkcjonuje na obszarze nadleśnictw Zdrojowa Góra i Kaczory, które zarządzają lasami na terenie powiatu pilskiego. W praktyce dyżurujący leśnik ma podgląd na monitory, na których widoczny jest obraz z trzech kamer znajdujących się na wieżach przeciwpożarowych, z których sygnał przesyłany jest droga radiową do Centrum Ratowniczego. Kiedy dyżurny zauważy dym nad lasem, współrzędne tego miejsca muszą być podane z co najmniej dwóch kamer. Mapę widzi także dyżurny strażak, który mając współrzędne terenu może podjąć natychmiastową decyzję o wysłaniu na miejsce pożaru wozów strażackich. Współrzędne miejsca pożaru mogą być transmitowane do odbiorników GPS w samochodach gaśniczych.