Lista aktualności Lista aktualności

Sto drzew na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

12 kwietnia 2018 r. leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile uczcili 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, sadząc w Pile-Kalinie sto drzew.

Na początku alei, na wzgórzu nad Gwdą  stanął też pamiątkowy kamień. Odsłonięcia kamienia dokonali Ryszard Standio – dyrektor RDLP w PileMarian Kuś - Nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek oraz gospodarz miejsca Andrzej Rajek leśniczy leśnictwa Kalina. Kamień został poświęcony przez Kapelana Pilskich Leśników Stanisława Oracza.
- 100 lat to znamienna data i postanowiliśmy to uczcić. Chcieliśmy, by było to sto drzew posadzonych na stulecie, czyli na każdy rok Niepodległości jedno symboliczne drzewo. A ten kamień będzie przypominał o tym i dobrze świadczył o leśnikach – powiedział Ryszard Standio.
Podczas sadzenia, pod  dębami zostało umieszczonych 25 „kapsuł czasu” przygotowanych przez dyrektorów pilskiej dyrekcji, nadleśniczych wszystkich nadleśnictw położonych na terenie RDLP w Pile oraz Kapelana Pilskich Leśników.

Posadzonymi drzewami i ich pielęgnacją zajmować będzie się Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki, którego członkowie zaangażowali się przed sadzeniem w przygotowanie terenu.
Wydarzenie miało także cel charytatywny. Dyrektorzy i nadleśniczowie z pilskiej dyrekcji, z prywatnej inicjatywy przekazali darowiznę 12 tysięcy złotych dla Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile.

W części plenarnej uczestnicy wysłuchali wykładu Romana Chwaliszewskiego - kierownika pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu "Las świadkiem kształtowania granicy odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej".