Lista aktualności Lista aktualności

Pogodzić się z bobrem

Niewiele jest gatunków zwierząt, które wywołują tyle emocji co bóbr. Na terenie nadleśnictw RDLP w Pile jest około 6300 sztuk bobrów.

Należą one do zwierząt, które potrafią w znaczący sposób zmienić swoje otoczenie. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym działalność tego gryzonia jest szczególnie widoczna.
Za
Bóbr wpływa na zwiększanie różnorodności biologicznej i retencję wody w środowisku. Zakres retencyjnej działalności bobrów można porównać z programami małej retencji prowadzonej w wielu krajach. W rozlewiskach bobrowych w skali kraju gromadzone jest co najmniej kilkanaście milionów m3 wody, jest to wielkość mogąca w sposób istotny wpływać na gospodarkę wodną i ochronę przeciwpowodziową wielu dorzeczy. W czasie lata ich rozlewiska mogą magazynować nawet 30% wody w całych zlewniach (źródło A. Czech Analiza szkód wyrządzanych przez bobry... ). Wody gromadzone w stawach bobrowych stopniowo wsiąkają w grunt podwyższając poziom wody gruntowej. Rozlewiska bobrowe stają się naturalnymi oczyszczalniami wód, ponieważ powodują korzystną zmianę ich chemizmu, a tamy bobrowe wzbogacają w tlen przepływającą wodę. W siedliskach bobrowych znacznie wzrasta bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt. Na przykład w Nadleśnictwie Złotów zauważalny jest wzrost stanowisk samotnika (brodziec leśny) w miejscach występowania bobra.
Przeciw
Najczęściej bobry powodują podtapianie gruntów leśnych w wyniku blokowania przepustów, budowania tam i niszczenia grobli. W konsekwencji dochodzi do zamierania drzewostanów. Często też uszkodzona zostaje infrastruktura leśna w postaci dróg i przepustów. Generuje to duże koszty związane z naprawami obiektów hydrotechnicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie cieków i zbiorników wodnych dochodzi do ścinania drzew. Najdotkliwsze są szkody powodowane w cennych drzewostanach, a także w uprawach i młodnikach gatunków liściastych. Wiele spośród tzw. gniazd dębowych rosnących przy ciekach wodnych zostaje wycięta w całości, a ich regeneracja jest niemożliwa w wyniku permanentnego ścinania młodych drzewek.
Bóbr ma zagorzałych zwolenników i przeciwników. Próby ograniczenia jego liczebności poprzez prowadzenie odstrzału mają nieznaczny i, na ogół tylko lokalny, wpływ na zmniejszenie szkód. Chociaż przychodzi to z trudem, pozostało tylko polubić bobra i zaakceptować jego działalność.