Lista aktualności Lista aktualności

MIJA 220 LAT, CZYLI HISTORIA LASEM PISANA

Nadleśnictwo Podanin obchodzi jubileusz 220-lecia funkcjonowania. Historia jednostki jest długa i ciekawa, a lasy ziemi chodzieskiej zawsze przyciągały ciekawe, odważne i nietuzinkowe osobowości.

Dawno, dawno temu…za górami, za lasami…a tak właściwie w 1803 roku i dzięki lasom powstało Nadleśnictwo Podanin. W związku z tym, dumnie informujemy, że w 2023 r. nasza jednostka obchodzi jubileusz 220-lecia funkcjonowania.

Historia nadleśnictwa jest długa i ciekawa, a lasy ziemi chodzieskiej zawsze przyciągały ciekawe, odważne i nietuzinkowe osobowości.

Przez okres 220 lat granice naszego nadleśnictwa bardzo się zmieniły. Na początku obejmowały tylko lasy przejęte po rozbiorach - na obszarze od Ujścia aż po Wągrowiec. Po II wojnie światowej Nadleśnictwo Podanin staje się również spadkobiercą lasów i historii Nadleśnictwa Margonin, wcześniej Margonińska Wieś oraz Szkół Leśnych w Margonińskiej Wsi. Obecnie grunty w zarządzie nadleśnictwa położone są w zasięgu: 2 województw (wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego) i 8 gmin, w tym Miasta Chodzieży. Zasięgiem administracyjnym obejmujemy 63 tys. ha, z czego grunty Skarbu Państwa PGL LP w naszym zarządzie to 18 426 ha.

Każdy las pełni 3 funkcje: gospodarcze, ochronne i społeczne, dlatego leśnicy z pasją wykonują swoje zadania w zakresie hodowli i ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, pozyskania drewna, i w ramach różnych projektów Lasów Państwowych, np. dotyczących retencji wodnej na gruntach leśnych i rolnych. Wszystkie te prace, w sposób synergiczny, składają się na prowadzenie dobrze funkcjonującego gospodarstwa leśnego.

Oczywiście wszystko to nie udałoby się, gdyby nie życzliwi, mądrzy i oddani sprawie lasów ludzie, którzy tworzyli i tworzą historię tego miejsca. Wiele nazwisk, którym przypisujemy osiągnięcia naukowe i sukcesy zawodowe, ukształtowało wizerunek obecnego Nadleśnictwa Podanin. Wielu też przez lata walczyło z bronią, aby to dziedzictwo pozostało w polskich granicach. W roku jubileuszu 105-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wspominamy wszystkich podanińskich leśników walczących m.in. w powstaniach śląskich, w Powstaniu Wielkopolskim, podczas II wojny światowej, a życiorys wojenny uczestnika trzech wojen – Franciszka Musiała, mógłby posłużyć za scenariusz sensacyjnego filmu.

Jako jedną z wielu atrakcji przyrodniczych Nadleśnictwa Podanin, zwracamy uwagę na tzw. trójkąt ornitologiczny, którego fenomenem jest bogactwo ptasich gatunków oraz ich ogromna liczebność. Ponadto, nie brakuje w naszych lasach ciekawych gatunków gadów, płazów i owadów (tych jest w lesie najwięcej).  Las, jako zbiorowisko roślinne, jest największą, niezawodną fabryką, której do wzrostu i rozwoju potrzebne są zaledwie cztery naturalne czynniki: gleba, woda, słońce i powietrze.  

 

Zawsze na pierwszym miejscu stawiane było i jest dobro lasu, bo cytując autora „Małego Księcia”: Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci. Jesteśmy za nią odpowiedzialni.

Darz Bór


Pracownicy Nadleśnictwa Podanin w roku 1922.

Pracownicy Nadleśnictwa Podanin w roku 1979.

 

Pracownicy Nadleśnictwa Podanin, rok 2023.