Lista aktualności Lista aktualności

Leśny mural powstanie w Pile

Jeszcze w tym roku na ścianie kamienicy w Pile pojawi się nowy mural przedstawiający rybołowa.

Powstanie grafiki będzie możliwe dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile z Miastem Piła i Eneą Operator w Pile, w ramach projektu „Ochrony rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.
Dzisiaj zostało podpisane porozumienie, na mocy którego władze Piły udostępniły ścianę budynku przy ulicy Towarowej, gdzie wykonana zostanie grafika. Jednocześnie w najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na projekt muralu.

W pilskim regionie (i w całej Polsce) zasłynęło Nadleśnictwo Lipka, które od 2014 roku do 2019 roku, prowadziło transmisję online z gniazda Roszponki i Szuwarka (rybołowy z Lipki). Na terenie pilskiej dyrekcji rybołowy gniazdują również w Nadleśnictwie Krzyż, Trzcianka i Wałcz. Dodatkowe platformy leśnicy umieścili także na terenie Nadleśnictw Krucz, Zdrojowa Góra, Płytnica, Wałcz i Tuczno

Od tego roku będziemy mieć również rybołowa na kamienicy w Pile.

Na terenie Lasów Państwowych w ramach projektu #LIFEPandionPL powstały 282 gniazda na platformach, na których mogą się osiedlić rybołowy. Część z nich (50 platform) znajduje się na słupach wysokiego napięcia, a pozostałe na, specjalnie wybranych przez leśników i ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów, drzewach.

Jak wygląda codzienne życie rybołowów? Jak wychowują swoje młode? Jakie zagrożenia na nie czyhają? Jak się potoczą losy polskich rybołowów? Można się przekonać śledząc profil Rybołowy Online, stronę www.rybolowy.pl oraz transmisje online na YT.
Mamy nadzieję, że powstanie muralu przyczyni się do uświadomienia społeczeństwu istnienia takiego gatunku jak rybołów i konieczności ochrony oraz odbudowy jego populacji w Polsce.