Lista aktualności Lista aktualności

Krew bezcenny dar życia

16 grudnia to miał być zwykły, grudniowy dzień. Jednak przed Starostwem Powiatowym w Pile, ten zwykły dzień stał się momentem bezinteresownej pomocy.

Za nami akcja „Choinka dla życia”, w której każdy z nas mógł przyjść i zrobić coś dobrego – dla wielu drobnostkę, dla innych uczynek stający się największym, możliwym darem. Oddanie krwi.
Okazując naszą wdzięczność i podziękowania, wręczaliśmy honorowanym dawcom choinki, które symbolicznie, miały oznaczać radość i nadzieję. Uśmiechy, często zaskoczonych prezentem, bohaterów były wzruszające. W naszej pamięci zostanie młody mężczyzna, który swoim wspaniałym gestem, chciał zrobić niespodziankę swojemu tacie - to dla niego ta choinka, czekam, aż przyjedzie i ją wybierze  – powiedział.

Idea krwiodawstwa nam leśnikom jest bardzo bliska. Dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji orgaznizowanej przez Lasy Państwowe i Narodowe Centrum Krwi, aby popularyzować tę piękną idę. Choinka na pewno dla każdego krwiodawcy będzie miłym prezentem na święta powiedział, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dr inż. Andrzej Brusiło.

12 maja br.  Andrzej Brusiło, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu celem stworzenia możliwości pobierania krwi w siedzibach pilskich nadleśnictw. Współpraca polega na kreowaniu warunków zachęcających do oddawania krwi przez społeczeństwo na terenie RDLP w Pile.

Pod koniec stycznia rozpoczęła się ogólnopolska akcja pod hasłem „Leśne osocze, leśna krew”, która potrwa do końca roku. Biorą w niej udział leśnicy z całej Polski oraz ich bliscy. Do tej inicjatywy mógł przyłączyć się każdy, kto udał się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podał hasło: „Leśne osocze, leśna krew”.

Pilscy leśnicy bardzo chętnie uczestniczyli w akcjach oddawania krwi, pokazując, jak ważne jest dla nich życie ludzkie. Akcje oddawania krwi były w tym roku organizowane m.in.:

•    w Nadleśnictwie Złotów, pracownicy Nadleśnictwa Lipka, Złotów, Jastrowie i Okonek z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile oraz Nadleśnictwa Lutówko z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, a także członkowie Polskiego Związku Łowieckiego i mieszkańcy Złotowa przyjechali do siedziby nadleśnictwa oddać krew. Dzięki spełnieniu określonych wymogów złotowscy leśnicy zorganizowali 4 miejsca poboru krwi, które obsłużyły 40 osób (27 maja),

•    w Nadleśnictwie Człopa, pracownicy wspólnie z medykami z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie dołączyli do akcji „Leśne osocze, leśna krew”, dwukrotnie. W lipcu zorganizowali akcje w budynku nadleśnictwa, w którym stworzyli cztery stanowiska poboru krwi. Łącznie krew oddało 20 osób. Po raz kolejny akcję zorganizowano w październiku, do której wykorzystano krwiobus , krew oddało 19 honorowych krwiodawców
(14 lipca, 26 października),
•    w Nadleśnictwie Trzcianka, pracownicy dołączyli do akcji „Leśne osocze, leśna krew”
(26 lutego),
•    w Nadleśnictwie Krzyż, akcja oddawania krwi odbyła się na parkingu przy biurze nadleśnictwa, które było organizatorem mobilnej zbiórki krwi pod nazwą „Leśne osocze, leśna krew”. Do akcji został wykorzystany krwiobus (22 czerwca),
•    w Nadleśnictwie Tuczno organizowana była akcja honorowego oddawania krwi z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie z wykorzystaniem krwiobusa (1 lipca),
•    pracownicy z Nadleśnictwa Mirosławiec w ramach akcji  „Leśne osocze, leśna krew” oddawali krew do krwiobusa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, zaparkowanego przy Ośrodku Kultury w Mirosławcu (5 lutego).

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile nawiązała współpracę z pilskim PCK, której efektem będzie wspólne tworzenie wydarzeń o charakterze edukacyjno-promocyjnym.
Oddając bezinteresownie krew wspieramy lekarzy w ich codziennej walce o życie ludzkie powiedział Mirosław Welc prezes Oddziału Rejonowego PCK w Pile.
Akcje oddawania krwi na terenie pilskiej dyrekcji będą nadal organizowane, w myśl pięknej zasady – krew to życie, a życie jest bezcenne.