Lista aktualności Lista aktualności

Deszczowy, ale gorący turniej

6 października, na Ścieżce Dydaktycznej ,,Leśnik Gospodarzem Lasu” Nadleśnictwa Sarbia, już po raz siedemnasty rozegrany został Turniej Leśny. Organizatorom turnieju przyświeca idea krzewienia wiedzy leśnej i przybliżania pracy leśnika najmłodszym pokoleniom naszego społeczeństwa. W związku z tym adresatami konkursu były szkoły podstawowe i gimnazja z powiatów: czarnkowsko – trzcianeckiego, pilskiego, chodzieskiego i obornickiego, z zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa Sarbia.

Choć pogoda nie dopisała, atmosfera wśród uczestników była gorąca i to nie tylko za sprawą wyrównanej rywalizacji drużyn, ale także dzięki przygotowanej ciepłej strawie. Patronat honorowy nad imprezą objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Ryszard Standio. Ponadto imprezę uświetniło wielu zaproszonych gości m.in.: Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Tadeusz Teterusa, Wicestarosta Powiatu Chodzieskiego Mirosław Juraszka, Komendant Powiatowy Policji w Pile – mł. insp. Piotr Skrzypkowiak, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Pile – Roman Chwaliszewski, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego – Sławomir Jaroszewicz, przedstawiciel Muzeum Okręgowego w Pile – dr. Jarosław Rola, prof. Andrzej Michałowski z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Niestety nie sposób wszystkich wymienić.

Drużyny z 15 szkół podstawowych i 9 gimnazjów już od wczesnych godzin rannych rozgrywały poszczególne konkurencje:  

  1. „LEŚNA UKŁADANKA" - rozpoznawanie owoców, nasion, szyszek gatunków drzew i krzewów,
  2. ,,JAKIE TO DRZEWO'' – rozpoznawanie drzew na podstawie próbek drewna,
  3. ,,CHRONIMY ŚRODOWISKO" – formy i sposoby ochrony środowiska,
  4. „LEŚNIK-MATEMATYK" - określanie szacunkowej miąższość drzew stojących,
  5. „DARZ BÓR" – tematyka myśliwska, gwara łowiecka, gospodarka łowiecka,
  6. ,,WIEM JAK ROŚNIE LAS" –  zasady hodowli lasu,

Rozwiązując postawione przed nimi zadania, uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną znajomością zagadnień z dziedziny leśnictwa. Prezentowany poziom wiedzy był wysoki, a walka zaciekła i wyrównana. Jednak jak w każdym konkursie i tu wyłoniono zwycięzców.

Wśród szkół podstawowych najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa z Sarbi, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Huty, natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Ujściu.

W klasyfikacji gimnazjów pierwsze miejsce zdobyło Publiczne Gimnazjum z Czarnkowa, drugie miejsce zajęło Gimnazjum z Romanowa Dolnego, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Gimnazjum z Siedliska.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe, które zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wręczono również wyróżnienia dla drużyn, które wykazały się dużą wiedzą z dziedziny gospodarki łowieckiej. Nagrody książkowe dla drużyn wyróżnionych – albumy o tematyce myśliwskiej ufundował i wręczył Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile Sławomir Jaroszewicz. Nagrody otrzymały: Szkoła Podstawowa z Sarbi i Gimnazjum z Romanowa Dolnego.

Nagrodę specjalną wręczyła również Wójt Gminy Ryczywół Renata Gembiak-Binkiewicz, którą otrzymała Szkoła Podstawowa z Ryczywołu.

Nagrodę specjalną ufundował również Stanisław Gajowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia. Nagrodę tą otrzymała w klasyfikacji szkół podstawowych Daria Matuszczak, a w klasyfikacji gimnazjów Agata Englot.

Specjalny list do uczestników i organizatorów turnieju skierowała Poseł na Sejm RP Małgorzata Maria Janyska. Organizatorzy Turnieju składają serdeczne podziękowania wszystkim jego uczestnikom oraz przybyłym gościom i już dziś zapraszają na kolejną edycję Turnieju.         

Maria Spychała