Lista aktualności Lista aktualności

Coraz więcej brudnicy mniszki

W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile narasta zagrożenie ze strony barczatki sosnówki i brudnicy mniszki.

W sierpniu leśnicy zakończyli obserwacje lotu (rójki) tych owadów. Przewidywane zagrożenie drzewostanów sosnowych ocenia się na podstawie liczby samic motyli zaobserwowanych przez pracowników Służby Leśnej na kolejnych 20 drzewach.

Wyniki opracowane przez Zespół Ochrony Lasu w Szczecinku wskazują na narastanie zagrożenia ze strony  owadów i konieczność prowadzenia wielkoobszarowego ograniczania populacji w latach 2017 i 2018. Zwiększyła się znacznie powierzchnia występowania brudnicy mniszki (liczba oddziałów, w których stwierdzono obecność samic) oraz liczba zaobserwowanych motyli. Na pojedynczym drzewie rejestrowano do 10 samic brudnicy mniszki, a na grupie 20 drzew - do kilkudziesięciu. Liczby te wskazują na możliwość wystąpienia tzw. „gołożerów", czyli całkowitego zniszczenia aparatu asymilacyjnego zaatakowanych drzew, a w konsekwencji  ich śmierci. Leśnicy zaobserwowali także dużą zmienność ubarwienia motyli brudnicy mniszki, pojawiały się formy jasne, jak i prawie czarne. Samice składały dużo jaj - średnio około 200.  Zagrożenie występuje w drzewostanach północnej części RDLP w Pile (nadleśnictwa Jastrowie, Płytnica, Wałcz), środkowej (Nadleśnictwo Sarbia) i południowej (nadleśnictwa Krucz, Potrzebowice i Wronki).

W trakcie lustracji terenowych, prowadzonych z udziałem pracowników Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku, w koronach drzew znajdowano również inne gatunki owadów liściożernych (larwy boreczników i poprocha cetyniaka), a w ściole - poczwarki strzygoni choinówki.

Potwierdzeniem zagrożenia ze strony brudnicy mniszki będzie obserwacja przeprowadzona wiosną 2017 r. na drzewach lepowych, a ze strony pozostałych foliofagów sosny - wyniki jesiennych i nadzwyczajnych wiosennych poszukiwań owadów w ściole.