Lista aktualności Lista aktualności

Chronimy lasy przed ogniem

13 marca 2017 roku pilscy leśnicy rozpoczęli akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasów.

Akcja bezpośrednia to skoordynowane działania mające na celu skuteczne zabezpieczenie terenów leśnych przed ogniem – żywiołem stanowiącym olbrzymie zagrożenie dla środowiska.


Działanie związane z akcją bezpośrednią wykonywane są w ramach funkcjonującego w Lasach Państwowych systemu ochrony przeciwpożarowej, opierającego się na sieci punktów obserwacyjnych (wieże przeciwpożarowe), punktów alarmowo-dyspozycyjnych oraz odpowiednio ze sobą powiązanych sieci łączności, dojazdów pożarowych, punktów czerpania wody i baz sprzętu.

RDLP w Pile stale wprowadza innowacje wyposażając wieże obserwacyjne w najnowocześniejsze kamery HD. Obecnie na terenie dyrekcji funkcjonuje 29 wież, zaledwie na czterech  z nich obserwacja prowadzona jest przez człowieka. W roku 2017 zostaną one zmodernizowane.  
Informacje o wystąpieniu pożaru lasu przekazywane są do punktów alarmowo – dyspozycyjnych (PAD) znajdujących się w nadleśnictwach. Trzy PAD-y, znajdujące się na terenie RDLP w Pile,  zostały zintegrowane ze Stanowiskami Kierowania PSP:
•    w Pile (dla nadleśnictw: Zdrojowa Góra i Kaczory),  
•    w Złotowie (dla nadleśnictw: Złotów, Okonek, Lipka i Jastrowie),
•    w Trzciance (dla nadleśnictw: Trzcianka i Krzyż).
 Podczas wystąpienia pożaru PAD-y koordynują akcję ratowniczo-gaśniczą. W dyspozycji każdego nadleśnictwa znajduje się również samochód patrolowo - gaśniczy  wyposażony w wysokociśnieniowy moduł gaśniczy.
Ważnym aspektem ochrony przeciwpożarowej jest sieć dojazdów pożarowych czyli dróg leśnych utrzymywanych w sprawności i przejezdności przez cały rok. Ułatwiają one szybkie dotarcie do sieci punktów czerpania  wody rozmieszczonych przy ciekach lub zbiornikach wodnych, przystosowanych do pobierania wody przez samochody gaśnicze straży pożarnej. Ponieważ woda jest podstawowym środkiem gaśniczym w walce z pożarem, na terenie całej dyrekcji  wyznaczono aż 794 takie punkty.
Tak jak w latach ubiegłych nad bezpieczeństwem pilskich lasów czuwają również piloci samolotów gaśniczych  stacjonujących w Leśnych Bazach Lotniczych w Krępsku i Herburtowie. Prowadzą oni loty patrolowe w okresie najwyższego zagrożenia pożarowego, samoloty są także używane do gaszenia pożarów.  
Najważniejszym ogniwem w systemie ochrony przeciwpożarowej podczas trwania akcji bezpośredniej jest człowiek.  To właśnie dzięki pilskim leśnikom i strażakom możemy czuć się bezpiecznie. Wielu pracowników Lasów Państwowych zaangażowanych w ochronę przeciwpożarową pełni dodatkowe dyżury domowe. Podczas trwania akcji bezpośredniej codziennie od godziny 9:00 do zachodu słońca zaangażowane są setki ludzi leśników, pilotów i strażaków.
Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepsza współpraca i najdoskonalszy system zabezpieczeń nie zastąpią najważniejszego elementu w ochronie przed pożarami: zdrowego rozsądku w posługiwaniu się otwartym ogniem.
Pamiętaj wiele zależy od Ciebie, zauważyłeś pożar zgłoś to! Widzisz nierozważne posługiwanie się ogniem – zareaguj!

Przydatne informacje:

  • Na stronach internetowych nadleśnictw w zakładce telefony alarmowe znajdują się numery do punktów alarmowo dyspozycyjnych. W razie zauważenia pożaru lasu zgłoś to niezwłocznie do Państwowej Straży Pożarnej (nr tel. 998) lub bezpośrednio do nadleśnictwa.
  • Wypalanie traw jest nielegalne, wypalanie trwałych użytków zielonych grozi odebraniem dopłat bezpośrednich. Jeśli zauważyłeś nielegalne wypalanie zgłoś to do Państwowej Straży Pożarnej (nr tel. 998).
  • Używania otwartego ognia w lesie jest zakazane. Istniej możliwość rozpalenia ogniska w lesie jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, po wcześniejszym ustaleniu z właścicielem lasu lub nadleśniczym danego nadleśnictwa. Nielegalne używanie otwartego ognia w lesie i w jego sąsiedztwie grozi karami.