Lista aktualności Lista aktualności

Blisko pół wieku oddania dla lasów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile świętuje 45-lecie istnienia. W wyjątkowej i uroczystej atmosferze, 30 sierpnia, odbyły się obchody 45-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz uroczystość nadania imienia prof. Jana Szyszko Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek, upamiętniając tym samym jego wkład w rozwój polskiego leśnictwa.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile świętuje 45-lecie istnienia. W wyjątkowej i uroczystej atmosferze, 30 sierpnia, odbyły się obchody 45-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Wydarzenie składało się z dwóch doniosłych okoliczności: jubileuszu dyrekcji oraz nadania imienia prof. Jana Szyszko Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek, upamiętniając tym samym jego wkład w rozwój polskiego leśnictwa.

Po raz pierwszy pilski jubileusz odbywał się zgodnie z Ceremoniałem Lasów Państwowych wydanym z okazji 100-lecia Lasów Państwowych. Uroczystości poprzedziła msza święta pod przewodnictwem Delegata Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Leśników bp Tadeusza Lityńskiego. 

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Bartosz Michał Bazela podkreślił, że obchody 45-lecia odbywają się „w wyjątkowych okolicznościach trwających obchodów stulecia Lasów Państwowych. To w tym roku ceremoniał leśny, hymn Lasów Państwowych, mundur, kordelas, symbole tradycji i tożsamości polskich leśników zyskały nowy wymiar, który łączy potrzebę nowoczesnego leśnictwa z historią i pamięcią o tych, którzy tworzyli podwaliny dzisiejszego leśnictwa w Polsce”.

Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w swoim wystąpieniu powiedział, że „ to co robimy jest ważne - a to jest bardzo istotne dla Polski, dla polskiej przyrody, bo nikt inny nie potrafi zająć się polskimi lasami, jak polscy leśnicy. Przepiękne pilskie lasy są świetnie zarządzane. Stanowią niedościgniony wzór do naśladowania. 45 lat to wspaniały jubileusz.” Złożył również na ręce Dyrektora Bazeli życzenia pomyślności dla wszystkich pilskich leśników.

W swoim przemówieniu Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński zaznaczył, że przez 45-lat istnienia RDLP w Pile "nieustannie pracują państwo na rzecz ochrony, zachowania i zrównoważonego zarządzania naszymi polskimi lasami. Państwa praca przyczynia się do zachowania polskiego dziedzictwa przyrodniczego, oraz stworzenia przestrzeni, w której natura może się rozwijać a ludzie czerpać zdrowie i radość z kontaktu z przyrodą”.

List do pilskich leśników skierował Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił w nim, że polskie lasy są naszym dobrem narodowym, a leśnicy są powodem zazdrości innych państw. Zwrócił on również uwagę, że ten stan jest wynikiem wielopokoleniowej pracy w trosce o powierzone bogactwo przyrodnicze. W swoim liście wspomina również prof. Jana Szyszko. Określił go jako „gorliwego polaka, wiernego wyznawanym wartościom, wyjątkowo twórczego człowieka, naukowca o światowej sławie, wybitnego polityka i obrońcę lasów.”

Obchodom towarzyszyła uroczystość nadania imienia prof. Jana Szyszko Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek. Profesor przez wiele lat silnie związany był z pilskimi lasami, szczególnie w okolicy Tuczna. "To symboliczne działanie oddaje hołd nie tylko osobie wybitnego naukowca, ale przede wszystkim pasjonata i obrońcy przyrody. Jego praca, zaangażowanie i naukowe spojrzenie na lasy pozostawiły trwały ślad w historii ochrony dziedzictwa przyrodniczego” - powiedział Bartosz Michał Bazela.

W uroczystości uczestniczyła rodzina prof. Jana Szyszko, w tym wdowa po profesorze, Krystyna Szyszko, która powiedziała, że „mąż zawsze szedł przez życie wyprostowany, pośród tych co na kolanach i płacił za to dużą cenę, ale zawsze mówił, że jest nauka, jest prawo, jest dekalog. Żył w prawdzie i pracował w prawdzie. Był dumnym Polakiem i leśnikiem”.

Na pamiątkę tego wyjątkowego momentu odsłonięto tablicę z wizerunkiem Profesora. „Pamięci Jana Szyszko, miłośnika przyrody, nauczyciela akademickiego, profesora nauk leśnych, Ministra Środowiska pięciu rządów, polityka i patrioty, który szczególnie ukochał tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile” głosi napis, który będzie zdobił ścianę gorajskiej Masztalarni. Następnie posadzono okolicznościowego dęba, który otrzymał nazwę „jubileuszowy”.

Obchody były okazją do przypomnienia sobie, że lasy to nie tylko zasób przyrodniczy, lecz także przestrzeń kulturowa, historyczna i edukacyjna. Dzisiejsze leśnictwo w Polsce łączy tradycję z nowoczesnością, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile aktywnie dba o te wartości.

45 lat to nie tylko liczba, ale jest to przede wszystkim droga, która wiedzie przez lata pracy, pasji i oddania. Wszystkim, którzy stanowią czy stanowili część tej podróży, przyczynili się do rozwoju i sukcesów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, składamy serdeczne podziękowania i życzymy dalszych osiągnięć na rzecz polskich lasów, przyrody i przyszłych pokoleń.

Nagranie z uroczystości cały czas dostępne jest na profilu społecznościowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Link do relacji: https://www.facebook.com/RDLP.Pila/videos/2007436052935625

 

 Tekst:Agata Walczak

 Fot. Robert Judycki

 Fot.Maja Kisiel