Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za dziwny zwierz? Czy już wiesz? To mały...

Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za dziwny zwierz? Czy już wiesz? To mały...

10 listopada to w kalendarzu Dzień Jeża.

Jeż wywołuje pozytywne skojarzenia i emocje, wzbudza naszą sympatię. Bajki i opowiadania o tym zwierzęciu towarzyszą nam bowiem od najmłodszych lat. Wynika to także z tego, iż jeża stosunkowo łatwo spotkać, pomimo, że prowadzi nocny tryb życia. Któż z nas bowiem we własnym ogrodzie czy przy okazji spaceru w lesie, parku a nawet po osiedlu w środku miasta nie miał okazji choć raz go zobaczyć. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. A Dzień Jeża jest na to najlepszym momentem.

Jeże są bardzo pożyteczne, odżywiają się wieloma szkodliwymi owadami. Są nie tylko ważne dla lasów ale i naszych ogrodów.

W Polsce występują dwa gatunki jeży: wschodni (Erinaceus concolor) i europejski (Erinaceus europaeus). Jeże są największymi ssakami owadożernymi w naszym kraju. Długość ich ciała sięga do 30 cm, a waga waha się w zależności od pory roku. Przed hibernacją może to być nawet 2 kg, a po przezimowaniu spaść o ponad połowę. Mają dobry słuch i węch.

Cechą charakterystyczną jeży jest okrywa ciała pokryta kolcami, które powstały z przekształconych włosów. Służą one jeżowi do obrony przed drapieżnikami. Kiedy poczuje się zaniepokojony specjalne mięśnie pomagają zwinąć mu się w kolczastą kulkę.

Jesień jest porą, kiedy jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu na zimę. Drapieżniki te chętnie zjadają owady, dżdżownice, a nawet jaszczurki, węże (są do pewnego stopnia odporne na jad żmij), niewielkie gryzonie. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 2 km. Wyobrażenie o tym, że na grzbiecie noszą jabłka i się nimi żywią mija się z prawdą, co nie oznacza, że jeże nie wzbogacają swojej diety o owoce.

Hibernacja nie jest zwykłym snem. Gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10°C większość procesów fizjologicznych w ich organizmie ulega spowolnieniu. Jeże stają się otępiałe, zwalnia praca serca, przemiana materii i ilości oddechów, ciepłota ciała obniża się z 36°C, do ok. 5-6°C. Dzięki temu organizm nie potrzebuje tak dużo energii, jak przy normalnym funkcjonowaniu. Zimą jeże mają ograniczony dostęp do pokarmu i gdyby nie hibernacja i zapasy tłuszczu zgromadzone jesienią, nie przeżyłyby zimy.

Jeże jesienią poszukują odpowiedniego miejsca na sen zimowy. W legowisku temperatura nie powinna spadać poniżej zera stopni i chronić je przed drapieżnikami. Dlatego jeże szukają miejsc bezpiecznych, osłoniętych od wiatru, ciepłych. Jeże często znajdują schronienie pod korzeniami, w stercie gałęzi dokąd wciągają suche liście, trawy i mech lub zaszywają się w pryzmie kompostowej. Robiąc jesienne porządki w naszych ogrodach zastanówmy się czy wszystkie gałęzie i liście musimy usunąć. Niestety bardzo często podczas wypalania takich miejsc, zwierzeta te giną.