Lista aktualności
Światowy Dzień Pszczół
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii.
Celem święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylają też krzewy i drzewa.
Czy wiesz, że:
- w Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół?
- przeciętna pszczoła za życia wyprodukuje tylko 1/12 łyżeczki miodu?
- pszczoła miodna odwiedza od 50 do 100 kwiatów w czasie jednej wyprawy?
- kolonia pszczół składa się z 20-60 tys. pszczół miodnych i jednej królowej?
- pszczoły pracujące są samicami i żyją około 6 tygodni wykonując całą pracę?
- miód jest niezwykle zdrowy ponieważ zawiera enzymy, witaminy i minerały? Jest to jedyny pokarm, który zawiera „pinocembrynę”, przeciwutleniacz związany z poprawą funkcjonowania mózgu.
- pszczoły miodne nie rodzą się z wiedzą, jak produkować miód? Uczą ich tego w ulu starsze pszczoły.
W trosce o te pożyteczne owady, leśnicy prowadzą wiele działań. Każdego roku wysiewają łąki kwietne, sadzą drzewa miododajne, czy zawieszają kłody bartne w lasach.
Zachęcamy także do zapoznania się z opracowaniem Materiały edukacyjne dotyczące ochrony owadów zapylających. Oprócz podstawowej wiedzy teoretycznej zawiera ono propozycje zadań.