Lista aktualności Lista aktualności

Kolorami jesień się zaczyna

Drzewa (podobnie jak zwierzęta) przygotowując się do zimy przechodzą w stan spoczynku. Opadanie liści jest efektem tego procesu. Zanim to jednak nastąpi możemy podziwiać wspaniałe jesienne barwy.

Liście odpowiedzialne są za produkcję składników odżywczych i mineralnych (fotosynteza) oraz wymianę gazową. Niezbędna do fotosyntezy energia słoneczna pochłaniana jest przez chlorofil, zielony barwnik. Woda zaś transportowana jest do korony drzewa z korzeni. Niskie temperatury doprowadziłyby do zamarznięcia wody w liściach, co zniszczyłoby ich komórki. Stają się więc one zbędne.

Aby nie doprowadzić do strat i zamarcia rośliny w niskich temperaturach minimalizowane są funkcje życiowe. Chlorofil ulega rozkładowi, a wiele związków jak woda czy substancje odżywcze zostaje z liści wycofanych. Gdy to nastanie drzewa mogą się ich pozbyć.

Przebarwianie się liści to reakcja chemiczna. W okresie wegetacyjnym zielony kolor liściom nadaje chlorofil. U gatunków zrzucających liście na zimę w połowie jesieni ulega ona rozkładowi, ustępując miejsca ksantofilowi (kolor żółty), karotenowi (kolor pomarańczowy) i antocyjanom (kolor czerwonofioletowy). Barwniki te występują w liściach również wiosną i latem wspomagając chlorofil, jednak wówczas są maskowane przez dominujący barwnik zielony. Jesienią są nadal produkowane gdyż pozwalają na odprowadzenie składników odżywczych.

Dzięki tym procesom możemy zachwycać się pięknem lasu otaczającego nasz Ośrodek.