Asset Publisher Asset Publisher

Tłumy na leśnym festynie

W sobotę 4 czerwca las zawitał do centrum Piły. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile zaprosili mieszkańców regionu pilskiego na festyn pn. „Las na Wyspie”, który odbył się z okazji Regionalnego Święta Lasu.

Na stoiskach, pogrupowanych w bloki tematycznie powiązane z lasem - „Z leśnikiem przez historię", „Praktyka leśna", „Drewno - bogactwem regionu", "Co daje las" oraz „Las dla ludzi" - leśnicy opowiadali o swojej pracy i lesie oraz zachęcali do udziału w konkursach przyrodniczych i sprawnościowych.

Uczestnicy festynu mogli cofnąć się w czasie i zobaczyć jak wyglądały mundury leśników w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Wiele osób chciało mieć pamiątkowe zdjęcie z leśnikiem, ubranym w kopię munduru leśnika polskiego z Królestwa Polskiego. Zainteresowani mogli też zajrzeć do dawnej kancelarii leśniczego, dowiedzieć się, do czego służył wysokościomierz czy sumator, jak również obejrzeć dawne operaty i mapy leśne. Z drugiej strony leśnicy prezentowali jak najbardziej nowoczesne narzędzia, którymi posługują się obecnie. Można było się dowiedzieć jak wykorzystywana jest geomatyka w pracy leśników czy też obejrzeć na żywo obraz z kamer znajdujących się na leśnych wieżach pożarowych.

- Cieszy nas, że w festynie uczestniczyły całe rodziny.  Chcieliśmy pokazać, że las może zaciekawić, bawić i oczywiście uczyć. Myślę, że osoby w każdym wieku znalazły dla siebie coś interesującego   - powiedział Ryszard Standio dyrektor RDLP w Pile.

                         

Foto: Wojciech Ostapowicz

Festyn był okazją do bezpośrednich rozmów z leśnikami i mieszkańcy regionu pilskiego skwapliwie z niej skorzystali zadając mnóstwo pytań dotyczących konkretnych roślin czy zwierząt leśnych, ale również samej pracy leśnika. Dociekliwi dowiadywali się, jaka jest rola wody w lesie, jakie są właściwości drewna, rozpoznawali gatunki drzew, tropy i odgłosy zwierząt. Była też szansa, aby zrobić sobie selfie w mundurze leśnika czy zobaczyć z bliska drapieżne ptaki. Ustawiały się kolejki osób chętnych, aby spróbować swoich sił w tworzeniu obrazów z darów lasu, układaniu puzzli z plastrów drewna czy samodzielnym robieniu biżuterii z elementów drewnianych. Uczestnicy festynu także sadzili drzewa oraz dopasowywali przyrosty drzew do ważnych dat w swoim życiu.

- Zobaczyliśmy jak leśnicy mierzą i odbierają drewno, nawet przez chwilę, wyposażeni w klupę i miarę, sami mogliśmy popracować w ten sposób i przekonaliśmy się, że praca leśnika do lekkich nie należy – stwierdził pan Marek, który do parku na Wyspie wybrał się z synem.

                       

Foto: Wojciech Ostapowicz

Bardzo emocjonujący był II Regionalny Konkurs Drwali, w którym uczestniczyło 18 zawodników. Podziw oglądających wzbudzały precyzja oraz szybkość, z jakimi drwale wykonywali ścinkę, zmianę piły łańcuchowej, przerzynkę kombinowaną, przerzynkę na dokładność oraz okrzesywanie. Szczególnie ta ostatnia konkurencja, jakże widowiskowa, powodowała, że atmosfera była bardzo gorąca nie tylko za sprawą żaru, który lał się z nieba w sobotnie popołudnie. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy piły odpalili uczestnicy konkursu VIP-ów: Ryszard Standio dyrektor RDLP w Pile, Mariusz Rakowski prezydent Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. W okrzesywaniu najlepszy okazał się dyrektor RDLP w Pile, który zdecydowanie wyprzedził swoich konkurentów.

Festynowi goście mogli skosztować wyrobów z dziczyzny serwowanych przez restaurację „Borowik" z Puszczy Noteckiej oraz Polski Związek Łowiecki. Nie był to jedyny akcent nawiązujący do tradycji myśliwskich. Ze sceny płynęły też dźwięki sygnałów myśliwskich w wykonaniu sygnalistów myśliwskich nadleśnictw Sarbia, Podanin, Złotów, Człopa i Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziły odgłosy wabienia zwierzyny.

Na telebimie przy scenie można było na żywo obserwować, co się dzieje w gnieździe rybołowów, które znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka. Natomiast na scenie przez cały czas trwania imprezy występowały zespoły zaproszone przez pilskich leśników – orkiestra reprezentacyjna Lasów Państwowych, harcerski zespół „Frygi", dzieci z MDK w Trzciance, zespół „Abrakadabra" z Mirosławca oraz zespół "Slovian'sky".

                       

Foto: Wojciech Ostapowicz

Leśnicy wspólnie z firmą Altvater przeprowadzili zbiórkę makulatury, w czasie której za przyniesione gazety i opakowania można było otrzymać sadzonki drzew.

- Przyszliśmy z dziećmi, które specjalnie zbierały makulaturę, aby ją przynieść na festyn. Nauczyły się segregować śmieci, a w naszym ogrodzie przybędzie piękne drzewko – powiedzieli państwo Frankowscy z Piły.

Natomiast członkowie Nadnoteckiego Oddziału PTL przygotowali ankietę, zawierającą pytania dotyczące aktualnego stanu polskich lasów oraz oczekiwań społeczeństwa wobec pełnionych funkcji przez lasy.

                       

Foto: Wojciech Ostapowicz

Podczas Regionalnego Święta Lasu został rozstrzygnięty konkurs przyrodniczy „Na tropach przyrody", w którym uczestniczyło prawie pół tysiąca uczniów z terenu RDLP w Pile. Młodzież od jesieni do wiosny obserwowała jak zmienia się przyroda, a potem swoje spostrzeżenia przedstawiała w formie atrakcyjnych prac, które także można było obejrzeć podczas festynu w parku Na Wyspie w Pile.