Asset Publisher Asset Publisher

23 miliony nowych drzew i krzewów

Pilscy leśnicy posadzą 23 miliony drzewek i krzewów. Zakładane są też uprawy testujące potomstwo najcenniejszych drzewostanów nasiennych.

Na terenie zarządzanym przez nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile trwa obecnie coroczna akcja odnowieniowo-zalesieniowa. Dobre warunki pogodowe (wczesna wiosna, brak przymrozków i mrozów) spowodowały, że prace w szkółkach leśnych rozpoczęto stosunkowo wcześnie i są prowadzone bardzo płynnie.
Sadzonkami wyprodukowanymi w pilskich szkółkach leśnych nadleśnictwa podległe RDLP w Pile odnowią i zalesią powierzchnię 2738 ha, na której powstaną nowe uprawy leśne. W tym celu posadzą około 23 miliony sztuk młodych drzewek i krzewów. Są to przede wszystkim:
- odnowienia powierzchni po przeprowadzonych w latach wcześniejszych wyrębach prowadzonych w ramach planu tzw. cięć rębnych, na powierzchni 2200 ha,
- tzw. podsadzenia produkcyjne i odnowienia luk, wykonywane pod okapem istniejących drzewostanów na łącznej powierzchni 509 ha w celu zwiększenia głównie produkcyjności, bioróżnorodności i ogólnej zdrowotności lasów,
- zalesienia nieprzydatnych w gospodarce rolnej gruntów rolnych i nieużytków w ramach Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości, na powierzchni 29 ha co zwiększy udział lasów w ogólnej powierzchni regionu.
Ponadto nadleśnictwa wykonują tzw. „poprawki" uzupełniając nowymi sadzonkami miejsca, w których posadzone w latach poprzednich drzewka wypadły na skutek wystąpienia niekorzystnych warunków. Tegoroczne poprawki zrealizowane będą na powierzchni 174 ha, a na ich wykonanie wykorzystanych zostanie dalszych 1,5 miliona sztuk sadzonek.
Prace wykonują, na zlecenie 20 nadleśnictw RDLP w Pile, zakłady usług leśnych, zatrudniając w okresie od marca do maja dodatkowo kilka tysięcy osób.
W nadleśnictwach Człopa, Płytnica, Potrzebowice oraz Złotów zakładane są również uprawy testujące potomstwo najcenniejszych drzewostanów nasiennych w RDLP w Pile. Działania te wpisane są w realizację krajowego „Programu testowania potomstwa wyłączonych drzewostanów nasiennych, drzew doborowych, plantacji nasiennych oraz plantacyjnych upraw nasiennych". Celem programu jest określenie wartości genetycznej i hodowlanej składników bazy nasiennej oraz opracowanie na tej podstawie zasad racjonalnego jej wykorzystania w tym sposobu rozprzestrzeniania materiału rozmnożeniowego na terytorium kraju.

Jacek Zwierzyński
RDLP w Pile