Lista aktualności Lista aktualności

Otwarcie Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj - Zamek

10 maja 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Marcin Gołębiowski - Naczelnik Gabinetu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Ryszard Standio - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Anna Majewska – ekspert z Departamentu Edukacji Ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Stanisław Zalewski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz.

Oddawany do użytku obiekt poświęcił  ks. Stanisław Oracz - Kapelan Pilskich Leśników. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych samorządów z Tadeuszem Teterusem Starostą Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, straży pożarnej, policji, reprezentanci Technikum Leśnego w Goraju z dyrektorem Albertem Tabaką oraz placówek edukacyjnych położonych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim i pilskim. Nie zabrakło też leśników z nadleśnictw położonych na terenie RDLP w Pile a także z sąsiadujących z dyrekcją pilską Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i Szczecinie.

 

Zgromadzonych w Sali Konferencyjnej gości z historią zabytkowej Masztalarni Zamku w Goraju zapoznał Roman Chwaliszewski - Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Pile. O przebudowie zabytkowego obiektu i dostosowaniu go do potrzeb Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek opowiedział gospodarz terenu Stanisław Zalewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz.
Cele, zadania i ofertę ośrodka przedstawił Jacek Zych – kierownik Centrum, a ścieżki przyrodniczo-ekologiczne funkcjonujące w Nadleśnictwie Krucz opisała Iwona Wolska – starszy specjalista Służby Leśnej.
Osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do powstania Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek pamiątkowe podziękowania wręczyli dyrektor Ryszard Standio i nadleśniczy Stanisław Zalewski. „Dziękuję za Wasze ogromne zaangażowanie, za poświęcenie wielu godzin pracy, za wykorzystanie swojego doświadczenia i wiedzy by Centrum uzyskało taki kształt jaki dziś możemy obserwować” – powiedział wręczając podziękowania Ryszard Standio.
Uroczystość otwarcia uświetnił koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Technikum Leśnego w Goraju pod kierownictwem Pawła Strawy.
Po zakończeniu części oficjalnej gości zwiedzili obiekt i zapoznali się z możliwościami wykorzystania go do celów edukacyjnych, konferencyjnych oraz do przeprowadzania zajęć terenowych.
Edukacja w Centrum Promocji LP Goraj – Zamek to głównie tzw. „Lekcje przyrody” prowadzone  zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" które umożliwią dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym przyswojenie wiedzy o lesie, leśnictwie, środowisku przyrodniczym. Zajęcia odbywają się w Sali Edukacyjnej Małej (dla maksymalnie 40 osobowych grup).

Dla wszystkich odwiedzających przygotowano Salę Wystawy Przyrodniczej, która jest ekspozycją w układzie spójnych ze sobą dioram przyrodniczych, przedstawiających cykle rozwojowe lasu, od nasiona poprzez uprawę, młodnik, tyczkowinę, drągowinę, aż po drzewostan dojrzały. Przemyślana aranżacja sali, wykorzystanie światła i dźwięków zaczerpniętych wprost ze środowiska naturalnego sprawiają, że zwiedzający salę mogą poczuć się jak w lesie. W trakcie zwiedzania można skorzystać z pomocy przewodnika, jednak jej innowacyjny charakter pozwala na uzyskiwanie dodatkowych informacji na tematy leśne w zainstalowanych przy wystawach ekranach dotykowych.

               
W Sali Wystawy Historycznej  zaprezentowano  historię Lasów Państwowych, Puszczy Noteckiej oraz rodziny Hochbergów – założycieli zamku w Goraju. Znajdziemy tutaj  również m.in. multimedialną mapę Polski z podświetlonymi Parkami Narodowymi, Leśnymi  Kompleksami Promocyjnymi, pasmami i szczytami górskimi, rzekami, jeziorami. W gablotach usytuowanych na ścianach  zamieszczone są ciekawostki z terenu nadleśnictw RDLP w Pile.


Gości zapoznano także z możliwościami organizacyjnymi Centrum. Znajdują się tu dwie dobrze wyposażone, klimatyzowane sale konferencyjne. Duża Sala Konferencyjna przeznaczona jest dla dużych grup w ramach konferencji, seminariów, sesji oraz innych imprez, w których bierze udział do 190 osób. W Małej Sali Konferencyjnej na parterze można prowadzić narady, szkolenia czy warsztaty dla 60-osobowych grup.