Lista aktualności Lista aktualności

O ciekawostkach jastrowskich lasów

opowie nadleśniczy Nadleśnictwa Jastrowie Krzysztof Kanecki, w rozmowie z Marią Bajsarowicz, rzecznikiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

M.B.: Proszę opowiedzieć o historii tego miejsca.

K.K.: Jesteśmy na terenach, gdzie Polska istniała od XIV wieku tj. od czasów Kazimierza Wielkiego do I rozbioru Polski. Później do 1945 roku były to tereny Niemiec. Po zakończeniu II wojny światowej większość mieszkańców musiała opuścić swoje domostwa i przenieść się za Odrę. Na ich miejsce przybywali nowi osadnicy. Nastąpiła wymiana ludności. Dzisiaj żyje tu już czwarte pokolenie tych rodzin.

M.B.: Na ścianie budynku sąsiadującego z nadleśnictwem został namalowany realistyczny mural przedstawiający sowę.

K.K.: To włochatka, niewielka sowa zamieszkująca jastrowskie lasy. Na naszym obszarze powstały strefy ochrony miejsc gniazdowania włochatki. Strefy mają pomóc w utrzymaniu liczebności tego gatunku. Autorem muralu jest znany artysta Łukasz Towalewski.

M.B.: Jakie są szanse zobaczenia włochatki na terenie nadleśnictwa?

K.K.: Włochatka nie należy do gatunków łatwych do zaobserwowania, prowadzi skryty tryb życia, najchętniej przesiaduje przy pniu w koronach drzew. Znacznie łatwiej ją usłyszeć niż zobaczyć. Poza tym należy pamiętać, że wchodzenie do stref ochronnych ostoi tych ptaków jest zabronione.

M.B.: Włochatka lubi tereny z dużym udziałem drzew dziuplastych, jakie stanowiska najchętniej zasiedla?

K.K.: Włochatka jest dziuplakiem wtórnym, korzystającym z dziupli po innych ptakach głównie po dzięciole czarnym. Ważne jest dla niej sąsiedztwo różnych środowisk i rozbudowana struktura pionowa lasu z gęstym podrostem i podszytem. Niezbędny element terytorium włochatki stanowią otwarte przestrzenie jak śródleśne łąki, czy tereny otwarte w postaci zrębów. Lubi też bardzo gęste młodniki.

M.B.: Zanim powstanie gęsty młodnik, zrąb jest odnawiany i powstaje uprawa, która pochodzi z sadzenia albo pojawia się nalot z odnowienia naturalnego. Coraz powszechniejsze zastosowanie w odnawianych powierzchniach ma odnowienie naturalne, jakie są zalety tak powstałych drzewostanów?

K.K.: Na naszym terenie naturalnie odnawiamy sosnę, która powstaje z obsiewu bocznego dobrych jakościowo drzewostanów oraz podokapowo odnawiamy buka. Powstające samosiewy utrwalają  na danym terenie lokalne ekotypy drzew, najlepiej przystosowane do miejscowych warunków siedliskowych. Odnowienie powstałe z samosiewu składa się z dużej liczby osobników, co pozwala na dokonanie wśród nalotu silniejszej selekcji przez pozostawienie do dalszej hodowli najlepszych egzemplarzy. Problem stanowią nieregularne i nie zawsze obfite lata urodzaju nasion, od których zależy skuteczność odnowienia naturalnego.

M.B.: Materiał sadzeniowy produkuje Gospodarstwo Szkółkarskie Hajda, czy szkółka zabezpiecza sadzonki tylko na potrzeby Nadleśnictwa Jastrowie?

K.K.: Szkółka produkuje materiał sadzeniowy dla Nadleśnictwa Jastrowie i Nadleśnictwa Płytnica. Są to sadzonki głównych gatunków lasotwórczych takich jak: sosna, świerk, dąb, buk i brzoza oraz gatunki biocenotyczne. Nadleśnictwo Jastrowie prowadzi również szkółkę roślin ozdobnych i zadrzewieniowych. W ofercie szkółki są drzewa i krzewy liściaste oraz iglaste w różnych formach i odmianach. Szkółka posiada szeroki wybór gatunków w pojemnikach i z odkrytym systemem korzeniowym.

M.B.: Do Świąt Bożego Narodzenia co prawda jeszcze trzy tygodnie, ale ich atmosferę powoli da się wyczuć. Jakie drzewka świąteczne oferuje szkółka, czy możemy już się po nie wybrać?

K.K.: Na szkółce można nabyć drzewka różnych gatunków drzew, głównie świerka pospolitego, srebrnego i serbskiego oraz jodłę kaukaską, koreańską i jednobarwną. Każdy wybierze dla siebie drzewko, według domowej tradycji, upodobań, gustu lub mody. Zapraszam na zakupy.

Życzę wszystkim niezapomnianej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia z zapachem leśnego drzewka i nadziei na szczęśliwy Nowy Rok.

Dziękuję za rozmowę.