Lista aktualności Lista aktualności

MOSTEK EFEKTEM WSPÓŁPRACY

20 kwietnia 2017 r. w Nadleśnictwie Jastrowie oficjalnie otwarto przejście pomiędzy wyspą i dwoma jeziorami: Jastrowskim Wielkim i Jastrowskim Średnim.

- Udostępniamy dzisiaj nowy obiekt turystyczny, który jest efektem współpracy Nadleśnictwa Jastrowie z wieloma instytucjami  i jednostkami samorządowymi. Mamy nadzieję, że będzie dobrze służył miłośnikom przyrody i czynnego wypoczynku  – powiedział podczas uroczystości otwarcia nadleśniczy Krzysztof Kanecki.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Ryszard Standio - Dyrektor RDLP w Pile, Krzysztof Kanecki - Nadleśniczy Nadleśnictwa Jastrowie, Ryszard Goławski - Starosta Powiatu Złotowskiego, Jadwiga Harbuzińska-Turek - Przewodnicząca Rady Powiatu Złotowskiego, Piotr Wojtiuk Burmistrz Jastrowia oraz Adam Rogoziecki - Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.  Nowy obiekt i wszystkich zebranych poświęcił i pobłogosławił miejscowy ksiądz proboszcz.
Pomysł realizacji tego przedsięwzięcia powstał w Nadleśnictwie Jastrowie już kilka lat temu. Wtedy też rozpoczęto prace przygotowawcze polegające na uzyskaniu niezbędnych zezwoleń i zgód. Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Złotowie, Urzędem Gminy i Miasta Jastrowie i Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu starania zakończyły się powodzeniem, a w częściowym sfinansowaniu przedsięwzięcia pomogły środki uzyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację projektu „Rozwój ścieżek edukacji przyrodniczo-leśnej i ekologicznej na terenie Nadleśnictwa Jastrowie w 2016 roku"
Przejście pomiędzy jeziorami składa się z dwóch części: drewnianego mostku z punktem widokowym oraz utwardzonego nasypu o długości 120 metrów łączącego mostek z wyspą i drugim brzegiem. Budowla nawiązuje do historii, bowiem podobny obiekt funkcjonował w tym miejscu również w okresie międzywojennym. – Uruchomienie przejścia przez wyspę zbiega się z 200. rocznicą jej powstania – stwierdził regionalista Piotr Kozłowski, odsłaniając nieco historii Jastrowia i okolic. W latach 1817-1821 przekopano bowiem kanał łączący jeziora z rzeką Gwdą obniżając lustro wody o 2 metry. Skutkowało to wynurzeniem się wyspy i odsłonięciem terenów pod obecną plażę miejską. Wypływająca z jeziora woda napędzała wówczas koło młyńskie nieistniejącego już młyna.
W ramach projektu, oprócz budowy przejścia pomiędzy jeziorami, zakupiono i zamontowano przy najchętniej uczęszczanych ścieżkach edukacyjnych i rowerowych elementy małej architektury turystycznej wykonane z drewna dębowego: stoły, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe i tablice edukacyjne. Tablice edukacyjne wyposażono w materiały multimedialne do których dostęp można uzyskać za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony, tablety) wyposażonych w czytniki QR-kodów.
Przed uroczystym otwarciem nowego obiektu turystycznego uczestnicy spotkania wraz z dziećmi i młodzieżą z Jastrowia wzięli udział w sadzeniu lasu w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem „1000 drzew na minutę".
Pod okiem leśników posadzono około 2 tys. sztuk młodych sosen, brzóz, dębów, lip i świerków. W tym roku w Nadleśnictwie Jastrowie leśnicy posadzili ponad 1 milion sadzonek na powierzchni 138 ha, czyli około 100 sadzonek na jednego mieszkańca gminy Jastrowie.