Lista aktualności Lista aktualności

Katastrofalne zagrożenie pożarowe w lasach

W regionie pilskim wilgotność ściółki spadła do 10 procent co sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia. Upały spędzają sen z powiek strażakom i leśnikom z północnej Wielkopolski.

Panujące w ostatnich dniach upały sprawiły, że pilscy leśnicy nie mieli wiosennego nastroju. Słoneczna aura cieszy wielu z nas, jednak dla leśników i strażaków to okres wzmożonej i ciężkiej pracy.
Od połowy maja na terenie RDLP w Pile występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu.  Utrzymujące się od wielu dni wysokie temperatury i brak jakichkolwiek opadów spowodowały, że wilgotność ściółki leśnej spadła do krytycznego poziomu  (8 -12%).
W ostatnim tygodniu na terenie RDLP w Pile wystąpiło 10 pożarów lasu o łącznej powierzchni około 6 ha. Był to najbardziej palny tydzień od rozpoczęcia akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej.
Pilscy leśnicy apelują o  szczególną ostrożność podczas wypoczynku w lesie. Ponadto przypominamy, że w lesie oraz na terenach śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, palenie papierosów, grillowanie poza miejscami do tego wyznaczonymi
W razie zauważenia pożaru lasu zgłoś to niezwłocznie do Państwowej Straży Pożarnej - nr tel. 998 lub bezpośrednio do nadleśnictwa.