Lista aktualności
Chronimy lasy przed pożarem
14 marca pilscy leśnicy rozpoczęli akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasów.
Są to skoordynowane działania mające na celu skuteczne zabezpieczenie terenów leśnych przed żywiołem jakim jest ogień.
Filarami ochrony przeciwpożarowej lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile jest 29 wież przeciwpożarowych, dzięki którym możliwa jest obserwacja i wczesne wykrywanie pożaru. Pilska dyrekcja LP pod kątem poziomu modernizacji wież, dzięki uzbrojeniu ich w najnowocześniejsze kamery HD, znalazła się w czołówce dyrekcji regionalnych LP. Pozostały zaledwie cztery wieże, na których dyżuruje człowiek.
Kolejnym ważnym aspektem ochrony przeciwpożarowej jest utrzymywanie punktów czerpania wody, czyli zbiorników wodnych przystosowanych do poboru wody. Woda jest podstawowym środkiem gaśniczym w walce z pożarem. Właśnie dlatego, aby zapewnić dostateczną jej ilość na wypadek pożaru lasu na terenie całej dyrekcji znajduje się aż 817 takich punktów.
W każdym nadleśnictwie zlokalizowany jest Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny. Jest to miejsce gdzie spływają wszystkie informację o wystąpieniu pożaru lasu. Podczas wystąpienia pożaru PAD koordynuje akcją ratowniczo-gaśniczą i dysponuje siłami i środkami nadleśnictwa. W dyspozycji każdego nadleśnictwa znajduje się również samochód patrolowo - gaśniczy wyposażony w wysokociśnieniowy moduł gaśniczy.
Tak jak w latach ubiegłych nad bezpieczeństwem pilskich lasów czuwają również piloci samolotów gaśniczych stacjonujących w Leśnych Bazach Lotniczych w Krępsku i Herburtowie. Nieocenionym sojusznikiem jest samolot patrolowy, który monitoruje lasy z lotu ptaka w okresie najwyższego zagrożenia pożarowego.
Jednak najważniejszym elementem systemu ochrony przeciwpożarowej podczas trwania akcji bezpośredniej jest człowiek. Codziennie od godziny 9:00 do zachodu słońca około stu leśników czuwa nad bezpieczeństwem lasu. Wielu pracowników Lasów Państwowych zaangażowanych w ochronę przeciwpożarowa lasu po godzinach pracy pełni dodatkowe dyżury domowe. To właśnie dzięki pilskim leśnikom i strażakom możemy czuć się bezpiecznie.
Pamiętaj wiele zależy od Ciebie, zauważyłeś pożar zgłoś to! Widzisz nierozważne posługiwanie się ogniem – zareaguj!
Przydatne informacje
- Na stronach nadleśnictw w zakładce "telefony alarmowe" znajdują się numery do punktów alarmowo- dyspozycyjnych. W razie zauważenia pożaru lasu zgłoś to niezwłocznie do Państwowej Straży Pożarnej (nr tel. 998) lub bezpośrednio do nadleśnictwa.
- Wypalanie traw jest nielegalne, wypalanie trwałych użytków zielonych grozi odebraniem dopłat bezpośrednich. Jeśli zauważyłeś nielegalne wypalanie zgłoś to do Państwowej Straży Pożarnej (nr tel. 998)
- Używanie otwartego ognia w lesie jest zakazane. Odstępstwem od tego zakazu jest możliwość rozpalenia ogniska w lesie, jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, po wcześniejszym ustaleniu z właścicielem lasu lub nadleśniczym danego nadleśnictwa. Nielegalne używanie otwartego ognia w lesie i w jego sąsiedztwie grozi karami.
- Zbiorem szczegółowych informacji z zakresu ochrony ppoż. jest „Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu" dostępna do pobrania na stronie oficjalnej Lasów Państwowych.