Lista aktualności Lista aktualności

XIX TURNIEJ LEŚNY W NADLEŚNICTWIE SARBIA

7 listopada 2018 roku na Ścieżce Dydaktycznej ,,Leśnik Gospodarzem Lasu” Nadleśnictwa Sarbia już po raz dziewiętnasty rozegrany został Turniej Leśny.

Organizatorom Turnieju przyświeca idea krzewienia wiedzy leśnej i przybliżania pracy leśnika najmłodszym pokoleniom naszego społeczeństwa. W związku z tym adresatami konkursu były szkoły podstawowe z powiatów: czarnkowsko–trzcianeckiego, pilskiego, chodzieskiego i obornickiego położone w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Sarbia.

Patronat honorowy nad imprezą objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Damian Szcześniak.

Ponadto imprezę uświetnili zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych samorządów, straży pożarnej, policji, proboszcz Parafii w Kruszewie, przestawiciele PZŁ, organizacji pozarządowych  funkcjonujących w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, sąsiednich nadleśnictw oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Drużyny z jedenastu szkół w I kategorii wiekowej (uczniowie w wieku 7-12 lat) i 12 szkół w II kategorii wiekowej (uczniowie w wieku 13-15 lat) już od wczesnych godzin rannych rywalizowały w sześciu konkurencjach:

 • "LEŚNA UKŁADANKA” - rozpoznawanie owoców, nasion, szyszek, pędów gatunków drzew i krzewów,
 • "JAKIE TO DRZEWO?" – rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie próbek drewna,
 • "POŻAR! ALARMUJ!” – ochrona przeciwpożarowa w lasach,
 • "LEŚNIK-MATEMATYK” – określanie objętości kłody drewna,
 • "DARZ BÓR” –tematyka myśliwska, gwara łowiecka, gospodarka łowiecka,
 • "WIEM JAK ROŚNIE LAS” –  zasady hodowli lasu,


Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną znajomością zagadnień z dziedziny leśnictwa. Prezentowany poziom wiedzy był wysoki, a walka zaciekła i wyrównana. Jednak jak w każdym konkursie i tu wyłoniono zwycięzców.

Wśród szkół w I kategorii wiekowej najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa z Sarbii, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Gębicach, natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Ujściu.

W klasyfikacji II grupy wiekowej pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Romanowie Dolnym, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 2 w Czarnkowie, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Gębicach.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe, które zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wręczono również wyróżnienia dla drużyn, które wykazały się dużą wiedzą z dziedziny gospodarki łowieckiej. Nagrody książkowe dla drużyn wyróżnionych – piękne albumy o tematyce myśliwskiej – ufundował  Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile Sławomir Jaroszewicz.

Nagrody otrzymały:

 • w I kategorii wiekowej - Szkoła Podstawowa w Sarbii oraz Szkoła Podstawowa w Ujściu,
 • w II kategorii wiekowej - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Czarnkowie.

Nagrodę specjalną za ,,Umiejętność orientowania się w lesie” ufundował Stanisław Gajowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia. Otrzymali ją:

 • Klaudia Szulc,
 • Karolina Maćkowiak,
 • Igor Jur.

Pogoda dopisała, atmosfera wśród uczestników była gorąca i to nie tylko za sprawą wyrównanej rywalizacji drużyn, ale także dzięki przygotowanej ciepłej strawie.