Lista aktualności Lista aktualności

Zielony punkt kontrolny w Złotowie

Nadleśnictwo Złotów wspólnie z Urzędem Miasta w Złotowie włączyło się do akcji Zielony Punkt Kontrolny. Przygotowane zostały specjalne mapy, w terenie umieszczono 40 punktów kontrolnych.

Wspólna inicjatywa ma celu propagowanie ciekawej aktywności sportowej – orienteeringu. W Polsce pod egidą Lasów Państwowych istnieje już kilkadziesiąt takich projektów, najbliższe w Lipce i Podgajach. Więcej na ten temat na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl

Co to jest orienteering?

W skrócie polega to na tym, aby posługując się mapąkompasem w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wytyczoną przez umieszczenie punktów kontrolnych w terenie. Punkty kontrolne oznakowane są za pomocą biało-pomarańczowego lub biało-czerwonego lampionu, a w przypadku złotowskiego Zielonego Punktu Kontrolnego - w postaci drewnianych słupków z odpowiednimi oznaczeniami i numerem.

Mapy do orienteeringu są bardzo dokładne i zawierają wiele szczegółów topograficznych. Mapa dla Złotowa, jako że obejmuje swym zasięgiem teren miejski jest w nietypowej skali 1:6000 (1 cm na mapie = 60 m w terenie), aby ogromna ilość szczegółów była zaletą a nie wadą. Trasę między punktami należy wybrać samemu, a od właściwego wyboru trasy bardzo wiele zależy, bo nie zawsze najkrótsza droga jest drogą najszybszą.

Na początek najlepiej jest spróbować samemu odnaleźć kilka punktów kontrolnych. Do tego właśnie stworzyliśmy nasz Zielony Punkt Kontrolny. Najpierw należy uzyskać mapę i kartę startową. Można to zrobić na 3 sposoby:

  • pobrać ze skrzynki pod tablicą na początku Al. P. J. Lenne w Zwierzyńcu
  • wydrukować samodzielnie (pliki w załącznikach poniżej artykułu)
  • zgłosić się do siedziby nadleśnictwa.

Jak zacząć?

Mapa do wydruku składa się z 4 arkuszy formatu A4. Mając już mapę i kartę startową ruszamy na poszukiwanie drewnianych słupków rozrzuconych po parku w Zwierzyńcu i po terenie Złotowa. Punkty kontrolne znajdują się w centrum zaznaczonego na mapie czerwonego okręgu. Po odnalezieniu słupka sprawdzamy czy numer na mapie zgadza się z numerem na słupku (jeśli nie, oznacza to, że odnalazłeś inny słupek czyli krótko mówiąc się pogubiłeś). Dla ułatwienia na odwrocie karty startowej umieszczone zostały opisy punktów, aby wiadomo było czego szukać. Teraz w odpowiedniej kratce karty startowej podbijamy punkt poprzez przedziurkowanie karty umieszczonym na słupku perforatorem.

Punkt zaliczony! Możemy szukać następnego punktu. Kolejność zaliczania nie ma znaczenia (na zawodach często trasę należy pokonywać wg zadanej kolejności), a do wyboru są 3 trasy:

  1. Zwierzyniec - z 15 punktami (trasa leśna),
  2. Rodzinna - bardzo łatwa z 10 punktami położonymi w mieście, dostępna również dla osób niepełnosprawnych
  3. Trasa zawierająca wszystkie 40 punktów ze Zwierzyńca i z terenu miasta.

Trasy można również pokonywać na rowerze, choć czasem trzeba będzie do niektórych punktów dojść kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów.

Wyposażenie, które ułatwi odnajdywanie punktów kontrolnych to kompas i linijka do pomiaru odległości na mapie, a rowerzyści mogą wyposażyć się w mapnik przykręcany do kierownicy i licznik kilometrów. Ubiór jest uzależniony od tempa w jakim zamierzasz pokonywać trasę. W każdym razie - nie będziesz musiał pokonywać chaszczy, chyba, że się bardzo postarasz!

A tych którzy będą chcieli spróbować sił w konkurencji z innymi zapraszamy na imprezę LEŚNE DUKTY organizowaną przez Nadleśnictwo Złotówna początku czerwca.