Lista aktualności Lista aktualności

W krainie tajemniczego lelka

Leśnicy z Nadleśnictwa Kaczory starali się wyjaśniać mieszkańcom Piły, że wykorzystują zręby zupełne jako najlepszy w miejscowych warunkach sposób wymiany pokoleń lasu.

Przez trzy dni - 12, 17 i 18 czerwca - na terenie Leśnictwa Podlasie gościli  160 osób, wśród których byli przedstawiciele samorządu, dzieci i młodzież z pilskich szkół oraz mieszkańcy pilskich osiedli.  Uczestnicy  spotkań  pod nazwą „W krainie tajemniczego lelka" mogli  naocznie przekonać  się, że działania leśników są wyważone i przemyślane, a także że zręby zupełne lubią miedzy innymi ciekawi ptasi mieszkańcy borów: lelek, włochatka i lerka.
- Wiemy, że piękne bory sosnowe otaczające Piłę służą mieszkańcom miasta jako miejsca wypoczynku – mówi Krzysztof Gromaczkiewicz nadleśniczy Nadleśnictwa Kaczory. - Wielu z nich ma swoje ukochane drzewostany z krzewinkami borówek, trzymane w tajemnicy grzybne miejsca,  czy nawet pojedyncze ulubione drzewa. Bywa jednak, że nagle w ulubionym miejscu następuje zaskakująca zmiana. Znika sosnowy starodrzew, powstaje naga powierzchnia – zrąb. Powinniśmy  jednak wiedzieć, że jeśli już żyjemy w krainie sosny, musimy postarać  się zrozumieć jej wymagania i „polubić" zręby zupełne.
I temu właśnie miały służyć  spotkania zorganizowane przez leśników, podczas których można było się przyjrzeć wizerunkom mieszkańców borów wiernie oddanym przez rysownika na tablicy dydaktycznej i w okolicznościowych folderach. Larwy mrówkolwa i trzyszcze – miłośnicy piasku - godnie reprezentowały miejscową entomofaunę.

Uczestnicy spotkania  wyjeżdżali wyposażeni w solidną porcję wiedzy. Twierdzili, że inaczej spojrzą na zręby, i wyrażali pogląd, że leśnicy dobrze gospodarują na tak ubogich siedliskach, skoro dochowują się pięknych sosnowych starodrzewi.

Po zlustrowaniu odnowionych w tym roku powierzchni, upraw, młodników, tyczkowin i starodrzewi Leśnictwa Podlasie, goście mieli okazje uczestniczyć w konkurencjach sportowych i konkursach  wiedzy leśnej.