Lista aktualności Lista aktualności

RYSIE WRACAJĄ DO LASU

Do zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Mirosławiec wpuszczono dwa samce rysia eurazjatyckiego.

Odbudowa populacji rysi prowadzona jest w ramach projektu Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego pn. „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Projekt zakłada odtworzenie lokalnej populacji poprzez przewiezienie pewnej liczby osobników i wypuszczenie ich na teren dawniej zamieszkiwany. Wszystkie uwalniane rysie noszą obroże telemetryczne
z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze. W sumie do marca 2019 roku,
w ramach projektu uwolniono już 9 rysi. Te, które zostały obecnie wypuszczone są kolejnymi, które zasilą odtwarzaną populację.

Ryś eurazjatycki to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. Obecnie na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Nieliczne osobniki widywane są także w Słowińskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich, a także na terenie Puszczy Noteckiej oraz w lasach położonych na północ od niej.    
Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą. Lubią lasy,
w których mogą znaleźć odpowiednie kryjówki. Są to lasy gdzie znajduje się martwe drewno, drzewa z dużymi dziuplami lub powalone przez wiatr, a także załomy skalne.       
Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 km2, jednak mogą się
w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, jednak samicom często towarzyszą ich młode.
Rysie polują przede wszystkim na sarny, rzadziej na łanie i cielaki jelenia.
Ich ofiarami często są większe ptaki gniazdujące na ziemi (jarząbki i cietrzewie),
a także ssaki, takie jak zające, drobne drapieżniki czy gryzonie. Rysie potrafią magazynować pokarm. Resztki, których nie zjedzą zakopują w ziemi, chowają pod gałęziami lub ukrywają
w załomach skalnych. Jednak prawdziwą ciekawostką jest to, że  - tak jak lamparty – wciągają swą zdobycz na drzewo, by inne drapieżniki nie splądrowały ich zapasów. 
Mocno trzymamy kciuki za powodzenie programu reintrodukcji rysia na naszych terenach.
Zainteresowanych rysim losem zachęcamy do odwiedzin strony projektu www.rysie.org
oraz śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych Nadleśnictwo.Mirosławiec
oraz RDLP.Pila.