Lista aktualności Lista aktualności

NADANIE SZTANDARU NADLEŚNICTWU CZŁOPA

10 listopada 2018 roku Nadleśnictwo Człopa dołączyło do jednostek Lasów Państwowych posiadających sztandar.

 Uroczystość odbyła się w kościele pw. Św. Antoniego w Człopie w przeddzień 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Poświęcenie sztandarów odbyło się w asyście pocztów sztandarowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej Polskiej. Po poświęceniu sztandaru, akt nadania odczytał Dyrektor RDLP w Pile Damian Szcześniak. Pracownicy Nadleśnictwa Człopa mieli zaszczyt ślubować na nowo nadany sztandar.

W Polsce tradycja sztandaru wywodzi się z czasów rycerskich i jest bardzo szeroko rozpowszechniona wśród różnych zorganizowanych społeczności. Jedną z nich są jednostki organizacyjne Lasów Państwowych. Awers sztandaru przedstawia postać św. Jana Gwalberta patrona leśników na tle sosny symbolizującej lasy Nadleśnictwa Człopa. Zielone tło awersu sztandaru wypełniają również napisy: ŚW. JAN GWALBERT oraz ODDANI LASOM. Rewers sztandaru zawiera znak organizacyjny Lasów Państwowych i umieszczony od dołu napis ,,Nadleśnictwo Człopa 1945’’. W narożnikach płatu rewersu znajdują się motywy florystyczne złożone z dwóch zielonych liści dębu z żołędziami. Tło rewersu jest koloru zielonego, a logo i napis w kolorze srebrnym. Brzegi płatów obszyte są złotym frędzlowaniem. Autorami projektu sztandaru są członkowie komitetu fundacyjnego. Fundatorami sztandaru są pracownicy Nadleśnictwa Człopa, Organizacja Zakładowa Związku Leśników Polskich w RP przy Nadleśnictwie Człopa, Przelewickie Bractwo św. Huberta w Przelewicach, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Łowieckiego w Pile, Koło Łowieckie nr 13 ,,Żuraw’’ w Człopie, Koło Łowieckie nr 12 ,,Darz Bór’’ w Mielęcinie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór ,,Cantores” z Człopy.