Lista aktualności Lista aktualności

Już wiosna!

Mimo że jest jeszcze zimno, to jej nadejście jest nieuchronne. Pierwsze zwiastuny wiosny już widać w lesie.

Aby je dojrzeć, warto spojrzeć w niebo. To tam rozgrywa się niesamowity spektakl – toki kruków, bielików i jastrzębi. Podniebny taniec dwóch dorosłych bielików to niesamowite widowisko, które warto poobserwować dłuższą chwilę. Właśnie teraz składają jaja i zaczynają je wysiadywać. Młode wyklują się
z nich na przełomie marca i kwietnia.

Fot. Szymon Nadolny

Szukać wiosny można również w lesie, wystarczy obserwować rosnące tam drzewa i krzewy.  Bazie kotki, czyli kwitnące wierzby, zna każdy z nas.
W szaroburym jeszcze lesie rzuca się w oczy także kwitnąca leszczyna, którą łatwo teraz rozpoznać. Z nagich jeszcze gałęzi zwisają żółte, wydłużone, męskie kotki. Kwiaty żeńskie z kolei są bardzo niepozorne – to czerwone kępki, czyli znamiona na szczycie pączka.
W tym czasie w lesie kwitnie piękny, lecz niebezpieczny krzew – wawrzynek wilczełyko. Jeszcze przed rozwojem liści na nagich pędach pojawia się różowe kwiecie. Trzeba jednak uważać, ponieważ cała roślina jest trująca – nawet jedna jagoda potrafi zabić.

Fot. Dominika Nadolna

Podczas spacerów w lesie wśród zeszłorocznych liści można zobaczyć białe przebiśniegi i żółte podbiały. Pojawienie się tych delikatnych kwiatów jest dowodem na przegraną zimy. Warto też rozglądać się za fioletowymi przylaszczkami.

Pośród pól i lasów od rana niesie się nawoływanie żurawi (tzw. klangor), ponieważ licznie wracają do naszego kraju. Żurawie (Grus grus) to najwyższe ptaki występujące w Polsce.

Fot. Paweł Feculak 

Poruszają się dostojnie z uniesioną głową. Zamiast ogona mają pióropusz (to wydłużone, pokarbowane lotki III rzędu) dlatego uważa się je za ptaki „królewskie”. To skryte zwierzęta, zamieszkują bagna na torfowiskach, wrzosowiskach czy pośród lasów. Często wybierają też brzegi jezior czy starorzeczy, które są niedostępne dla drapieżników i ludzi.

W tym czasie można też dostrzec wzmożoną aktywność drobnej zwierzyny: gryzoni i mniejszych ptaków. Właśnie teraz wytrwale kompletują materiał do budowy gniazd: zbierają puch, źdźbła traw i drobne gałązki, a nawet trociny.

Można zauważyć świeżo wykopane nory w zboczach wzgórz, które staną się domem borsuków, lisów i wilków.

 

Fot. Tomasz Kowalczyk

Nawet wiewiórki przygotowują dziuple lub stare gniazda ptaków wypełniając je mchem i porostami, by wczesną wiosną już w spokoju cieszyć się przyjściem młodych na świat.

Podczas spacerów warto wytężyć słuch ponieważ można już usłyszeć skowronki, które wróciły z ciepłych krajów. Ciekawostką jest to, że swoje trele rozpoczynają dopiero na wysokości 10 – 20 m nad ziemią, wznoszą się (ciągle śpiewając) spiralnie lub łagodnymi łukami w górę. Kiedy osiągną pułap 100 – 200 m zawisają w punkcie na chwilę i lotem ślizgowym wracają na ziemię nadal śpiewając. Przerywają swój śpiew 10 – 20 m nad ziemią.
Leśnicy polecają w tym okresie wyjście do lasu na spacer lub skorzystanie z innej formy aktywności fizycznej.
Po zimie warto się rozruszać i naładować baterie, a przy okazji można podziwiać przyrodę budzącą się do życia.