Lista aktualności Lista aktualności

Ferie w lesie

W województwie Wielkopolskim trwają już ferie zimowe. Leśnicy podpowiadają co ciekawego można robić zimą w lesie i jak się w nim nie zgubić.

 


Wyprawy do lasu zazwyczaj planujemy wiosną, latem lub jesienią, kiedy jest ciepło
i zielono. Widok zimowego lasu jest wyjątkowy. Wędrówki wśród lekko ośnieżonych drzew, podczas delikatnego mrozu potrafią niesamowicie ukoić nerwy i zmuszają nasz układ odpornościowy do pracy.

Wiadomo, że „ruch to zdrowie”.  Ale co można robić zimą w lesie?
Jeśli nie ma śniegu (lub jest go niewiele) to można jeździć na rowerze, biegać, uprawiać nordic walking, odkrywać nowe miejsca, pobawić się w podchody, podziwiać przyrodę czy zrobić sobie ognisko z kiełbaskami w miejscach specjalnie do tego przygotowanych przez pilskich leśników.
A kiedy spadnie śnieg wystarczy wyciągnąć sanki czy biegówki, by trochę w inny sposób móc korzystać z leśnych duktów.
Osobom, które uwielbiają bitwę na śnieżki podpowiadamy – zbudujcie forty i postarajcie się zdobyć bazę przeciwnika, zatykając zwycięski patyk ze stworzoną przez siebie flagą z dostępnych w lesie ekologicznych materiałów (szyszki, gałęzie, witki, itd.). Można też ulepić bałwana i ozdobić go w leśną biżuterię.

W lesie – tak naprawdę – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Pamiętajmy jednak, by zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz, by nie stwarzać zagrożenia dla lasu i jego mieszkańców.
Zachowując się cicho można zobaczyć w lesie przeróżne zwierzęta: sarny, jelenie, daniele, lisy, sójki, dzięcioły, pełzacze, sikory, myszołowy, a nawet sowy drzemiące gdzieś pośród koron drzew.

Ale jak tu wybrać się do lasu, żeby wrócić cało i zdrowo, z uśmiechem na twarzy?
Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze „na cebulę”, założeniu rękawic, szalika, czapki, ciepłych skarpet i  nieprzemakalnych butów – najlepiej trekkingowych.

Warto spakować do torby lub plecaka coś do jedzenia (bułki, kiełbasę czy ziemniaki na ognisko, sałatkę, kanapki) i ciepły napój w termosie, np. herbatę z sokiem malinowym, kawę, rosół lub barszcz oraz zapałki/zapalniczkę do rozpalenia ogniska.

Kiedy decydujemy się na wypad do lasu, taką wycieczkę warto zaplanować wcześniej.
Najlepiej naładować telefon, a dla pewności - zabrać jeszcze powerbank.
Warto ściągnąć aplikację „Pilskie lasy” albo „Bank danych o lasach”, by móc odnaleźć drogę korzystając z lokalizacji GPS.
Nie zaszkodzi dowiedzieć się jak mogą pomóc słupki oddziałowe w poszukiwaniu drogi powrotnej. Ciekawe porady na ten temat można znaleźć w filmie „Jak nie zgubić się
w lesie” na naszym leśnym kanale Echa Leśne Tv:

https://youtu.be/_vf7KjZtfRY.
 

Warto też wpisać do kontaktów numer leśników ze straży leśnej Nadleśnictwa
do którego zamierzasz się wybrać. 


Leśnicy zachęcają do fotografowania takich wypraw i dzielenia się tym z nami na naszych leśnych profilach na Fb Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz nadleśnictw: Lipka, Złotów, Trzcianka, Mirosławiec, Durowo i Tuczno:
 
https://www.facebook.com/RDLP.Pila
https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Lipka
https://www.facebook.com/nadlesnictwodurowo
https://www.facebook.com/Nadleśnictwo-Wronki-Lasy-Państwowe-226387324228088
https://www.facebook.com/nadlesnictwo.trzcianka
https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Zlotow
https://www.facebook.com/Nadleśnictwo-Mirosławiec-Lasy-Państwowe-156237284743724