Lista aktualności Lista aktualności

Elektryczne auto w RDLP w Pile

W ramach realizacji programu LAS ENERGII do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile trafił samachód elektryczny BMW i3.

Zakup auta to jeden z elementów szerszego programu, który będzie miał pozytywny wpływ na środowisko oraz na ograniczenie wydatków Lasów Państwowych. W ramach programu "Las Energii" Lasy Państwowe dokonują grupowego zakupu energii elektrycznej dla wszystkich jednostek, instalują odnawialne źródła energii i wykonują termomodernizację budynków.

Zakup 15 osobowych i 1 dostawczego auta elektrycznego to krok w kierunku dostosowania się do standardów wyznaczanych przez ustawę o elektromobilności i rządową „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Leśnicy chcą być liderem w zakresie promowania nowoczesnych, przyjaznych środowisku i oszczędnych technologii. Swoimi doświadczeniami związanymi z wdrażaniem projektu i ekspoloatacją samochodów elektrycznych będziemy dzielić się z innymi instytucjami. 

Samochody BMW i3 zostały zakupione w wyniku przetargu publicznego przeprowadzonego przez LP, było to dotychczas największe postępowanie na zakup samochodów elektrycznych w Polsce.

Wszystkie zakupione auta posiadają ładowarki pokładowe, dzięki czemu można je ładować ze zwykłych gniazd elektrycznych. Ładowanie z ogólnej sieci potrwa około 8 godzin, prądem trójfazowym 3-4 godziny, a ze specjalnej stacji szybkiego ładowania 1-1,5 godziny. Dlatego też LP uruchomiły procedury zakupu takich stacji ładowania.
Dzisiaj takie stacje znajdują się w większych aglomeracjach miejskich bądź przy głównych trasach. Zagęszczenie tych stacji będzie coraz większe, co gwarantują nam również zapisy Ustawy, a także oczekiwania stawiane przez społeczeństwo.
W nawigacji wbudowanej w pamięć samochodu znajdują się punkty ładowania dostępne na trasie, którą pokonujemy. Pozwala to na ocenę możliwości zasięgu i dostosowanie stylu jazdy do wyznaczonego celu, bądź wymusza zmianę trasy.
Dostępne są również aplikacje na smartfon z informacjami o dostępnych w kraju punktach ładowania z dokładną lokalizacją stanowiska jak i aktualnym jej statusem dotyczącym dostępności. Osobą dokonująca ładownia samochodu oznacza dany punkt jako zajęty w określonym czasie.

W RDLP w Pile samochód elektryczny będzie wykorzystywany przez pracowników biura do jazd lokalnych, przyczyniając się do ochrony powietrza w mieście i okolicach.  Emisje z transportu kołowego w Polsce stanowią drugi co do wielkości, po emisjach związanych z ogrzewaniem budynków indywidualnych, czynnik powstawania smogu. Upowszechnienie pojazdów elektrycznych przyczyni się do poprawy jakości powietrza w miastach, ponieważ ograniczy lokalne emisje do atmosfery. Dodatkowo, samochody elektryczne wpłyną na znaczne obniżenie poziomu hałasu.