Lista aktualności Lista aktualności

10 lat Ośrodka „Zdrojowa Góra”

14 i 15 kwietnia Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Nadleśnictwa Zdrojowa Góra obchodził jubileusz.

Jubileuszowe obchody zapoczątkował ogłoszony przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra turniej przyrodniczy pn. „Jestem przyjacielem Lasu", do którego zostały zaproszone wszystkie placówki przedszkolne i szkoły z terenu administracyjnego nadleśnictwa.
Na starcie turnieju stawiło się 13 drużyn przedszkolaków i 16 zespołów uczniów (w tym 9 szkół podstawowych, 6 gimnazjum i 1 szkoła ponadgimnazjalna).
Przedszkolaki miały do pokonania 6 punktów zadaniowych, starsze drużyny musiały rozwiązać 8 zadań. Wśród przygotowanych zadań były między innymi zadania na czas, jak układanie puzzli, rozpoznawanie głosów zwierząt, oznaczanie drzew po ich owocach i liściach, a także rozwiązanie testu ułożonego przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.
Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 15 kwietnia, podczas konferencji pt. „Edukacja, turystyka i nauka w lasach pilskich. 10 lat Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zdrojowa Góra", w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra Adam Standio przywitał wszystkich przybyłych gości i podkreślił jak ważny wkład w edukację przyrodniczą mają lasy, a kontakt z przyrodą od najmłodszych lat pozwala na nawiązywanie związków emocjonalnych, co prowadzi do pogłębienia wrażliwości na dbałość o środowisko naturalne oraz zagrożenia związane z jego zanieczyszczeniem.
Głównym motywem pierwszej części konferencji była historia Ośrodka, którą przedstawiła edukatorka z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – Anna Kałka. Po wspomnieniach, podsumowaniu działalności i prezentacji dokonań, nadszedł czas na podziękowania za wieloletnią współpracę, pomoc i wsparcie.
Podczas mini sesji naukowej głos zabrał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Ryszard Standio oraz zastępca dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Paweł M. Owsianny, który zaprezentował badania i dydaktykę akademicką prowadzoną na terenie RDLP Piła.
Ostatnim prelegentem konferencji był kierownik Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu – Tomasz Ogrodowczyk, który przedstawił historię wznawiania przez Lasy Państwowe czterech, najważniejszych powojennych albumów fotograficznych z Zielonej serii autorstwa Włodzimierza Puchalskiego.
W czasie konferencji można było podziwiać wernisaże: wystawę zdjęć Włodzimierza Puchalskiego oraz „Piękno przyrody" oraz wystawę prac słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.